Rusya'nın nükleer programı nedeniyle İran'a yaptırımlara onay vermesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerilim Tahran'dan gelen açıklamayla yeni boyut kazandı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'i, ABD'nin ülkesi aleyhine başlattığı komploda yer almakla suçladı. IRNA haber ajansının verdiği bilgiye göre Ahmedinejad, "Düşmanlarımız İran'a karşı yeni bir propoganda başlattı. ABD tarafından yazılan ve yönetilen bu komploda Rusya Devlet Başkanı da sahne alıyor." eleştirisi getirdi. İran ve Rusya'nın dost ülkeler olduğunu ve bu dostluğun devamını ümit ettiklerini belirten Ahmedinejad, "Rusya Devlet Başkanı'nın Amerika'nın oyununda yer alması ve ülkesinin çıkarlarını dikkate almaması bir soru işareti." ifadesini kullandı.

Medvedev'in büyükelçiler toplantısında Tahran'ın nükleer silah üretme kapasitesine doğru ilerlediği yönündeki açıklamasına sert karşılık veren İran lideri, bu ifadelerin hukuki zeminden yoksun olduğunu söyledi. İran lideri daha önce Moskova'yı, ülkesinin tarihi düşmanları arasına katmakla tehdit etmişti.

Zaman