Ankara'da Başbakan Erdoğan ile bir araya gelen İngiltere Başbakanı Cameron, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine güçlü destek verdi. "Türkiye'nin üyeliğini istemeyen seslere karşı savaşmayı kendime bir borç biliyorum." diyen Cameron, "Türkiye'nin kampın bekçisi olabileceğini, ama çadırın içinde oturamayacağını" söylemenin yanlış olduğunu vurguladı.
İngiltere'nin yeni Başbakanı David Cameron'dan, Türkiye'nin AB üyeliği için tam destek geldi. Cameron, görevinin üçüncü ayında temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara'da,"İlişkilerimizde altın çağı yaşıyoruz." mesajı verdi. Başbakan, Avrupa içinden Türkiye'nin AB üyeliğini istemeyen sesler çıkmasının kendisini çok kızdırdığını belirtirken, Türkiye'ye olan desteğini şu sözlerle ifade etti: "Bu seslere karşı savaşmayı kendime bir borç biliyorum. Türkiye'nin olmadığı bir AB daha güçlü değil, daha zayıf olacaktır. Daha güvenli değil, daha az güvenli olacaktır. Daha zengin değil, daha fakir olacaktır."

İngiltere Başbakanı Cameron'un Ankara ziyareti, iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcı oldu. 2007'de Londra'da imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasını yenileyen Başbakan Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Cameron, iki ülke ilişkilerinin 'altın çağ'ını yaşadığını vurguladı. İki lider, Kıbrıs'ta devam eden görüşmelerde yıl sonuna kadar çözüme ulaşılması gerektiğini dile getirdi.

Dün sabah ilk olarak TOBB'da bir konuşma yapan İngiltere Başbakanı Cameron, Türk ekonomisini övdü, "Kim, 2050'ye kadar Avrupa'nın ikinci en büyük ekonomisi olacak? Hangi ülkenin, 27 Avrupa ülkesindeki genç nüfustan daha fazla genç nüfusu var? Hangi ülke bizim Avrupa'daki en büyük televizyon üreticimiz?" diye kendi kendine sorup, bu soruları Türkçe, "Tabii ki Türkiye." diye cevapladı; Türk ekonomisinin 2025 yılında İspanya, İtalya ve Kanada'yı geçeceğini vurguladı. Konuk Başbakan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkanları 'korumacılar', 'kutuplaşanlar' ve 'ön yargılılar' grubu olarak kategorize etti. Cameron, son grubun bilinçli olarak İslam'ı yanlış anladığını belirtirken, yeni hükümet olarak, bu iddiaları çürütecek uluslararası çabaların ön cephesi olmak istediklerini vurguladı.


FİLO SALDIRISI DA, ABLUKA DA KABUL EDİLEMEZ

Türkiye'de yapılan reformları desteklediklerini anlatan Cameron, Türkiye'den beklentisini, "Sizden farklı bir ülke olmanızı, değerlerinizden, geleneklerinizden ya da kültürünüzü bir kenara bırakmanızı istemiyorum. Biz sizin Türkiye olmanızı istiyoruz, tüm vatandaşlarımız için çok daha büyük bir güvenlik ve çok daha büyük bir refah inşa edilmesinde tanımladığım eşsiz rolü, ancak Türkiye olarak üstlenebilirsiniz" sözleriyle dile getirdi. Türkiye'nin İsrail ve Arap dünyasıyla ilişkilerinin paha biçilmez değere sahip olduğunu dile getiren İngiliz Başbakan, "Türkiye, İsrail'in dostu. Ben Türkiye ile İsrail'in bu dostluktan vazgeçmemesini istiyorum." dedi. Cameron, İsrail'in Gazze yardım konvoyuna saldırısının kabul edilemez olduğunu, Gazze'nin açık hava hapishanesi olarak kalamayacağını ifade etti.


Cameron, Başbakan Erdoğan ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yaptırım kararına Türkiye'nin "hayır" oyu kullanmasına rağmen Ankara'dan sorunun çözümü için çabalarını sürdürmesini istedi. Cameron, heyetler arası görüşmede, "Stratejimizin başarıya ulaşması için bize destek verin, yanımızda olun." diyerek Türkiye'den yardım istedi. Erdoğan da konuşmasında Viyana Grubu'nu İran konusunda 'ipe un sermekle' suçladı, "Tahran anlaşmasına imza koymuş bir ülke olarak tükürdüğümüzü yalayamazdık." cümlesini kullandı.
Cameron, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda da tam destek verdi. "Türkiye'nin kampın bekçiliğini yaparken, çadırın içinde olmamasından memnun olmadığını biliyorum." diyen Başbakan, Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında bir tercih yapmayarak ikisini de tercih etmesini desteklediğini dile getirdi.
Erdoğan ise İsrail'in Gazze'ye yardım filosuna saldırısını Somali korsanlarının faaliyetlerine benzeterek, "Türkiye'den özrünü dilemesi, tazminatları ödemesi¸ ambargoların kaldırılması lazım." ifadelerini kullandı.
Cameron'a 3. Murad'ın mektubunu verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'yı ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Osmanlı Sultanı 3. Murad'ın İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth'e yazdığı cevabi mektubu takdim etti. Erdoğan'ın İngiltere Başbakanı Cameron'a çerçeveletilmiş şekilde takdim ettiği mektupta, "dost ve düşmana karşı birlikte hareket edildiği ve iki ülke arasında imzalanan anlaşma şartlarına uyulduğu takdirde, İngiliz tüccarlara kimsenin haksızlık etme ihtimalinin olmadığı, eskiden Osmanlı padişahları ile dostluk edenler nasıl saygı görüp himaye edilmişlerse, kendilerine de o şekilde muamele edileceği, İspanya'da esir olan Müslümanların İngiltere tarafından kurtarılmasının memnuniyet verici olduğu, İngiltere'ye yardım için ilkbaharda büyük bir donanmanın gönderileceği" gibi hususlar yer alıyor.Tony mi, David mi?


Annesi Türk babası ise İngiliz olan Financial Times muhabiri Alex Ekrem Barker'ın Cameron'a sorduğu soru basın toplantısına damgasını vurdu. Barker, İngilizce başladığı sorusunun ikinci bölümünü Türkçe olarak yöneltti. Barker'ın, "Genç, dinamik, Türkiye'yi seven bir lider Ankara'ya geldi. Cameron size Tony Blair'i hatırlatıyor mu? Daha iyi arkadaş olabilecek misiniz?" diye sordu. Soru, salonda gülüşmelere sebep olurken Başbakan Erdoğan'ın, "Maşallah Türkçe de biliyorsun." sözlerinin ardından Cameron, "İyi ki bunu Türkçe söylediniz." diyerek geçiştirmeye çalıştı. Cameron, muhabirin sorusunun ilk bölümüne cevap verdikten sonra, "Sorunun ikinci kısmını kulaklığım çalışmıyormuş gibi sevgili dostum Tayyip'e devrediyorum ve diplomatik bir cevap vermesini bekliyorum. Ne dediğini de kontrol edeceğim." diyerek Başbakan Erdoğan'a havale etti. Başbakan Erdoğan'ın soruya cevabı ise şöyle oldu: "Benim Tony ile olan dostluğum, arkadaşlığım her zaman çok iyi oldu. Görevi bıraktığı ana kadar da çok iyi geçti. Devletlerde devamlılık esastır anlayışı gereği değerli dostum David'le aynı şekilde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Burada bir sıkıntı, değişiklik yok."
Ortak üniversite

Basın toplantısında bir gazeteci, Cameron'a İngiltere'nin, Türkiye'nin istediği 5 PKK'lıyı iade etmediğini hatırlattı. "Teröristleri koruyarak terörle nasıl mücadele ettiğinizi anlatır mısınız?" sorusuna Cameron, şu cevabı verdi: "PKK, İngiltere'de yasaklanmış bir örgüttür. Böyle de olmaya devam edecektir. Her bir iade kendi usulüne, her bir olay kendi detayına göre yapılır. Terörizmle mücadele etme konusunda dünyanın neresinde olursa olsun mücadelemiz devam eder. Biz de terörden mağdur bir ülkeyiz, birlikte çalışmaya devam edeceğiz." İki lider, İstanbul'da bir Türk-İngiliz üniversitesi kurulması konusunda da mutabakata vardı. Başbakan Erdoğan, "Hükümetler arasında olmayabilir. Ancak vakıflar arasında böyle bir şeyi kurmak mümkün." dedi. Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtmak için kurulan Yunus Emre Enstitüsü'nün Londra'da bir merkez açması için de protokol imzalandı.


Zaman