Binlerce Kişi Tahliye Edildi


Rusya'da Mevsim Normallerinin Çok Üzerinde Seyreden Sıcaklıklar Orman Yangınlarına Sebep Olurken, İki İtfaiyeci de Öldü.


Rusya genelinde mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle çıkan orman yangınları can almaya başladı. Akşam saatlerinde farklı bölgelerde çıkan yangınlar sebebiyle binlerce kişi tahliye edilirken, iki itfaiye eri de yaşamını yitirdi.
Bazı bölgelerde sıcaklıklar 45 dereceye kadar ulaştı. Akşam saatlerinde çıkan rüzgar yangınların hızla yayılmasına neden oldu. Nijni Novgorod kentinde Vereya kasabasına ulaşan yangınlarda bir saat içinde tüm ahşap binalar kül oldu. Kasabada yaşayan 580 kişi tahliye edildi. Bölgeden çıkarılan halk iki okula yerleştirildi.
Tamboles kasabasında ormandan gelen yangın 205 ahşap binanın yanmasına neden oldu. 308 kişinin tahliyesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Borkovka kasabasında da 34 evden 12'si çıkan yangınlarda yok oldu.
Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı sözcüsü Irina Andiranova, Voronej bölgesinde çıkan yangınlarda iki itfaiye erinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bölge güvenlik birimleri Don otobanında ulaşımı tamamı ile kesti. Bölgede yoğunlaşan duman, görüş mesafesinin 50 metreye düşmesine yol açtı.
Voronej bölgesinde farklı alanlarda yaz kamplarında bulunan 600'den fazla çocuk da bölgeden tahliye edildi. Sağlık sorunları olanlar hastanelere kaldırıldı. Burada 600 hektarlık alan bir haftadır çıkan yangınlar nedeniyle yok oldu ve 50'den fazla konut da kullanılamaz hale geldi. Volgograd bölgesinde çıkan yangınlarda da 200 hektarlık alan yok oldu. Bölgede bulunan 500'den fazla kişi de tahliye edildi.
Başkent Moskova'nın çevresinde bulunan ormanlarda çıkan yangınlar da kenti tehdit ediyor. Moskova, yoğun bir dumanla kaplandı. Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı Yardımcısı Viktor Klimkin, yangınların kontrol altına alındığını, Moskova için tehdit oluşturmadığını söyledi.

haberler.com