Rusya'da mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeni ile çıkan yangınlar genişlemeye devam ediyor.
Olağanüstü Hal Bakanlığı ölü sayısının 34'e ulaştığını açıkladı. 2 bine yakın ev kül olurken, toplam zararın 4,6 milyar ruble (150 milyon dolar) olarak tahmin ediliyor.
Nijni Novgorod, Voronej ve Riazan bölgeleri başta olmak üzere Rusya'nın 14 ayrı bölgesinde yangınlar etkinliğini sürdürüyor. Uzaydan alınan görüntülerde ise 400'den fazla noktada yangınların sürdüğü görülüyor. Bakanlık yangınla mücadele için orman içlerine kadar boru hatları düşüyor. Gönüllülerin katılımı ile de sürdürülen mücadelelerde kısmi başarı sağlandığı kaydediliyor.

Rusya televizyonlarında açıklamada bulunan bakanlıktan Vladimir Stepanov, son 24 saat içinde 500'den fazla noktada yeni yangınların çıktığını duyurdu. Yangınların yerleşim yerlerine ulaşmaması için önlemlerini artırdıklarını kaydeden yetkili, 128 bin hektar alanın yandığını söyledi.
Sabah saatlerinde Moskova yakınlarındaki bölgelerde de 30 ayrı noktada yangın çıktı. Yegorovsk, Şatur, Noginsk ve Luhoviç bölgelerinde etkili olan yangınlar nedeni ile başkent Moskova dumanlar altında kaldı.


DOLANDIRICI VE HIRSIZLAR İŞ BAŞINDA

Rusya'da yangınlar nedeni ile hırsız ve dolandırıcılar da iş başı yapmaya başladı. Basında yer alan haberlere göre bazı dolandırıcılar devletten para alabilmek için kendi evini kundaklarken, bir kısım hırsız çeteleri de yanan evlerde kıymetli eşya avına çıktı.
Nijegorodski bölge Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bölgenin Verhni Verey köyünde bazı suçluların yakalandığı kaydedildi: Hırsızlar yanan evlerden bavul dolu değerli eşya çıkarttığı sırada suçüstü yakalandı. Polis hırsızların genellikle yanan evlerden değerli metal eşyalar peşinde olduğunu kaydetti. Bölgenin Motmos köyünde güvenlik güçleri 58 yaşındaki bir vatandaşı kendi evini yakarken yakaladı. Rus Kommersant gazetesi ise bazı vatandaşların sahtekarlık yaparak devlet kurumlarından iki kere tazminat aldığını iddia etti.

Zaman