Karınız-kızınız ülkeyi terk ettiEşleri ya da kızları ülkeden ayrıldığında erkeklerin cep telefonlarına uyarı mesajı.


Suudi Arabistan'da eşleri ya da kızları ülkeden ayrıldığında erkeklerin cep telefonlarına uyarı mesajı geliyor.

Huffington Post internet sitesinde yer alan habere göre, iPhone gibi son teknoloji ürünü yeni nesil cep telefonları ve gelişen teknoloji, kadınların kocalarının izni olmaksızın ve yalnız başlarına dışarı çıkmasına bile izin verilmediği Suudi Arabistan'da bir izleme ve baskı aracı olarak kullanılıyor.

Suudi kadın eylemci Vecihe El Huvayder, tatil için ailesiyle ülkeden ayrıldığında eşinin cep telefonuna dışişleri bakanlığından bir mesaj gönderildiğini söylüyor.

Media Line'a açıklama yapan Huvayder, "Suudiler teknolojiyi amaçlandığı bir şekilde kullanmıyor. Suudi Arabistan'da teknoloji daha fazla baskı ve acıya yol açıyor. Teknolojiyi insanların özellikle de kadınların hayatlarını daha fazla kontrol altında tutmak üzere kullanıyorlar" diyor.

Öte yandan takip sistemi henüz tam olarak gelişmemiş gibi görünüyor. Suudi yetkililerin bu 'önlemle' tam olarak ne elde etmeyi umdukları net değil. Zira, bir kadın havaalanında çıkış kapısından geçebildiyse, kocasından gerekli izni aldığını gösteren evrakları sunmuş demektir. Ayrıca bu önlemin kocanın fikrini değiştirebilecek olması ihtimali için alındığı düşünülecek olsa bile, mesajda kadının bulunduğu yer tam olarak belirtilmiyor, sadece ülkeyi terk ettiği bildiriliyor.

Hal böyleyken, kadınlar üzerindeki baskının en yoğun şekilde yaşandığı ülkelerden biri olan Suudi Arabistan'da yetkililerin bu tür önlemleri teknolojiyi keyiflerine göre kullanarak daha da geliştirebileceklerini düşünmek mümkün.


haberaktuel