Rusya, yangın ve duman bulutlarıyla boğuşurken Doğu Avrupa'daki komşuları sular altında bıraktı. Çek Cumhuriyeti'nde 24 saat aralıksız süren yağışlar nedeniyle acil durum ilan edildi. Nehirlerin 4 metreye kadar yükselmesinin ardından Mnisek köyü sular altında kaldı.


Ağır yağışlar Almanya'da da hayatı felce uğrattı. Bavyera Alpleri'ndeki metrekare başına 100 litreyi bulan ağır yağışlar nedeniyle nehirler taştı, nehirlerdeki gemi seferleri sınırlandırıldı. Bu arada taşma riski görülen Tuna nehrinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Seller nedeniyle Almanya'da aşırı yağışlar nedeniyle çok sayıda ev ve işyeri su altında kalırken hayat tümüyle felce uğradı.

Yağışlar nedeniyle Polonya'da
başkent
Varşova'da etkili oldu. Kentte kurtarma çalışmaları gece boyunca devam etti. Yıldırım düşmesi nedeniyle çok sayıda ağaç devrildi, elektrikler kesildi.

Avrupa'nın güneyinde başlayan yağışlar yetkilileri harekete geçirdi. Fransa, İspanya ve İtalya'da acil durum ilan edildi.

MOSKOVA'DA DUMAN BULUTU
Rusya'da günlerden bu yana etkili olan yangınlar hava trafiğini de etkilemeye başladı. Aşırı sıcak ve orman yangınları nedeniyle kenti saran duman bulutları ülkede hava trafiğini de etkilendi. Görüş mesafesinin 100 metrenin altına düştüğü Moskova ve çevresindeki havaalanlarında bazı uçuşlar ertelendi, bir bölümü de iptal edildi. Görüş uzaklığı zaman zaman 300 metreye kadar düşerken iniş yapması gereken en az 60 uçak, başka limanlara yönlendirildi.

"Hayalet kente" dönen
Başkent Moskova'da göz
gözü görmezken, duman nedeniyle karşısında çaresiz kalanlar sürekli yağmur yağması için dua ederken, yerel yöneticilere tepki gösterdi.

Rusya'da geçen hafta başlayan ve "torf" adı verilen yarı kuru bataklıklar nedeniyle yer altından alev alan orman yangınları bir türlü durdurulamadı. 160 bine yakın görevlinin yanı sıra çok sayıda görevlinin çabaları da alevleri söndürmeye yetmedi. Almanya, Kanada, İspanya, Fransa, Avusturya ve
Amerika
başta olmak üzere çok sayıda ülke vatandaşlarına Rusya'ya gitmemeleri çağrısında bulundu.

Moskova'da duman bina ve metroya kadar sızarken kentte oturanların, evlerinde bile maskeyle dolaştığı, ölüm oranının yüzde 30 arttığı belirtildi.


kaynak: ekolay.net