Mavi Marmara olayına dair kurulan İsrail soruşturma komisyonuna ifade veren Binyamin Netanyahu, baskın için Türkiye'yi suçladı. İsrail Başbakanı, 'sürekli diplomatik çabalarına rağmen Türk hükümetinin deniz ablukasını ihlal etme girişimini engellemediğini' iddia etti.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'ye yardım götüren Türk gemilerine İsrail komandolarının yaptığı baskını savundu. İsrail hükümeti tarafından kurulan soruşturma komisyonuna ifade veren Netanyahu, son ana kadar Türk hükümeti ile en üst düzeyde irtibat halinde bulunduklarını, ancak uyarılarının dikkate alınmadığını öne sürdü. İsrail komandoları, uluslararası sularda seyreden Mavi Marmara gemisi liderliğindeki yardım gemilerine 31 Mayıs sabahı operasyon düzenlemiş, olayda tamamı Türk 9 kişi hayatını kaybetmişti. Türk ve dünya kamuoyunda büyük bir infial uyandıran olay üzerine BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in uyarılmasını sağlayan Türkiye, BM'nin olayı soruşturması için bir komisyon kurulmasını da sağlamıştı.
Tepkileri hafifletmek için İsrail de geçtiğimiz haftalarda emekli yüksek mahkeme hakimlerinden Yakob Türkel başkanlığında 2'si İsrail taraftarı yabancı olmak üzere 5 kişilik bir komisyon oluşturmuştu. Ancak komisyonun yapısı ve soruşturma alanı başta Türkiye olmak üzere uluslararası kuruluşların tepkisini çekmişti.
İfadesinde Türkiye'yi sık sık suçlayan ve komisyon önünde rahat tavırlarıyla dikkat çeken Netanyahu, "Tüm diplomatik çabalarımıza rağmen, Türk hükümeti, Mavi Marmara'nın ablukayı delme çabasını engellemek için hiçbir şey yapmadı. Türk hükümetinin, aktivistlerle İsrail'in çatışmasının çıkarlarıyla çatışan bir durum olarak görmedikleri anlaşılıyor." ifadelerini kullandı. "Bir başbakan olarak İsrail'in varlığına tehdit teşkil eden Hamas'ı görmezden gelemezdim." diyen Netanyahu, operasyonun uluslararası hukukun içinde gerçekleştiğini ve askerlerin kendilerini savunmak zorunda kaldıklarını da öne sürdü. Netanyahu, İsrail'in bu askerlerle gurur duyduğunu da söyledi. Komisyona ifade veren ilk kişi olan Netanyahu'dan sonra Savunma Bakanı Ehud Barak ve Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi'nin de bu hafta savunmalarını vermesi bekleniyor.
İsrail, Mavi Marmara'daki vahşetin izlerini silmiş! İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs'ta gerçekleştirdiği kanlı saldırının izlerini silmek için bazı yerleri macunla kapattığı ve koltuk döşemelerini dahi söktüğü öğrenildi. İskenderun Limanı'nda demirleyen Mavi Marmara gemisindeki uzman ekiplerin incelemesi devam ediyor. Gemide inceleme yapan ekiplerden, saldırı izlerini taşıyan her şeyin yok edilmeye çalışıldığına dair bilgiler alındı. Ekiplerin, çalışmaları sırasında birkaç kurşun çekirdeği bulduğu öğrenildi. Gemisindeki mermi izlerinin macunla kapatıldığını belirten uzmanlar, kan lekelerinin görülmemesi için de koltuk döşemelerinin çıkarılmış olduğunu ifade etti. 9 Türk'ün İsrail birlikleri tarafından öldürüldüğü gemideki incelemelerin bugün akşama kadar devam edeceği belirtildi.

Zaman