Arap dünyası ile ilişkilerin geliştirilmesine önem veren Türkiye, Arap ülkelerinin kurduğu uluslararası örgütlerde etkinliğini artırıyor. 4 yıl önce Türk Arap forumunun kurulmasından sonra, Arap Ligi'ne gözlemci üye olan Türkiye şimdi de Arap Parlamentosu'na gözlemci üye olmaya hazırlanıyor.
Türkiye ile Arap dünyası arasında gelişen ilişkilere yeni bir halka daha ekleniyor. Gelişen ilişkiler sonucu olarak Arap Ligi'ne gözlemci üye statüsünün alınmasından ve 2006 yılında Türk-Arap forumunun oluşturulmasının ardından, Türkiye, Arap Parlamentosu'nda gözlemci üye olma yolunda.


TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Murat Mercan, dün tamamlanan Türk-Arap Parlamenterler Diyaloğu toplantılarında, Türkiye'nin Arap Parlamentosu'na gözlemci üye olarak katılabilmesi için gerekli çalışmaları başlatma kararı alındığını bildirdi. Arap Parlamentosu, Arap Ligi'ni oluşturan 22 ülkeden 4'er milletvekilinin katılımıyla oluşan uluslararası bir parlamento hüviyeti taşıyor. Alınan karar çerçevesinde, Türk ve Arap Parlamentoları Dış İlişkiler komisyonlarının gayrıresmi olarak görüşmeleri sürdürmeleri konusunda prensipte anlaşıldı.


Toplantının ardından yayınlanan deklarasyonda, "Taraflar, Türkiye'nin Arap Parlamentosu'na gözlemci üye göndermesini memnuniyetle karşılayacaklardır. Türk Parlamentosu, resmi gözlemci üye olana kadar her iki parlamentonun siyasi komisyonlarının periyodik olarak toplanması kararlaştırılmıştır." ifadelerine yer verildi. Türk Arap Parlamenterler Diyaloğu toplantısı hakkında bilgi veren Mercan, toplantının ikincisinin aralık ayında Kuveyt'te gerçekleştirileceğini söyledi. Mercan, ikinci toplantıda Kıbrıs sorunu ve bölgenin nükleer silahlardan arındırılması gibi konuların yanı sıra, ülkelerin okul kitaplarında birbiriyle çelişen bilgilerin çıkarılmasının ele alınacağını belirtti.


Şam'da önceki gün başlayan ve Arap Parlamentosu üyeleri ile yapılan toplantıların ikincisinde "Kıbrıs meselesinin, Arap Ligi'ne üye Arap ülkelerinin parlamentolarında iyi anlaşılmasını amaçladıklarını" vurgulayan Mercan, "Türk ve Arap parlamentolarının uluslararası platformlarda ortak sinerji yaratma, birbirimizi destekleme gibi işbirliği olanaklarını değerlendireceğiz." dedi.
Bu çerçevede, Türk ve Arap parlamentoları arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin masaya yatırılacağını anlatan Mercan, toplantıda Irak, İran, Yemen ve Sudan ile ilgili konuların da görüşüleceğini söyledi. Üye ülkeler arasında serbest ticaret anlaşmalarının gözden geçirileceğini belirtti. Türkiye ve Arap Birliği arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Ortadoğu'da daha aktif bir rol almak istemesinin de sonucu olarak 2003 yılından itibaren hızla gelişmeye başladı. 2004 yılında örgüt ile mutabakat zaptı imzalayan Türkiye, 2006 yılında da Türk-Arap Forumu oluşturulması konusunda karar alınmasını sağladı. Mart 2006'da Sudan'ın başkenti Hartum'da yapılan Arap Birliği devlet başkanları zirvesine de Türkiye ilk kez davet edildi. Bu davetler daha sonraki yıllarda gelenek haline geldi.

11 Ekim 2008'de ilk toplantısını İstanbul'da gerçekleştiren Türk-Arap Forumu'nun, ikincisi geçtiğimiz yıl Şam'da yapılırken, üçüncüsü haziran ayında yine İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye ve Arap Birliği arasındaki ilişkiler, mart ayında Libya'nın Sirte kentinde yapılan Arap Birliği devlet başkanları zirvesiyle yeni bir döneme girmişti. Genel Sekreter Amr Musa, Türkiye ve İran'ı da içine alan 'Arap Komşuluk Yaklaşımı' projesini önermiş, ancak bu öneri bazı ülkelerin tepkisiyle karşılaşmıştı. Ekim ayında görev süresi sona erecek olan Musa, bu projenin rafa kaldırılmadığını, ikna turlarını sürdüreceğini belirtiyor.

Zaman