Nisan ayında uçak kazasında ölen eski Devlet Başkanı Leh Kaçinski anısına başkanlık sarayı önüne dikilen tahta haç sembolü ülkeyi böldü. Katolik fanatiklerin haç figürü etrafında nöbet tutması üzerine Facebook sosyalleşme sitesinden örgütlenen bir grup, "Burası laik ülke. Haçın yeri kilise" diye gösteri yaptı.


Cumhurbaşkanının ölümü ve ardından yapılan seçimlerle yoğun bir gündemi geride bırakan Polonya, bu kez da haç tartışmasına sahne oldu. Uçak kazasında ölen eski cumhurbaşkanı Leh Kaçinski anısına, Varşova'daki başkanlık sarayı önüne dikilen Hıristiyanlar için kutsal haç figürü, ülkeyi ikiye böldü. Tartışma, Polonyalıları sokaklara döktü.

Facebook'tan örgütlendiler
Bunca nümayişin nedeniyse, yeni
cumhurbaşkanı Bronislav Komorovski'nin, heykeli bulunduğu yerden kaldırtıp, sarayın hemen yakınındaki Sen En Kilisesi'ne yerleştirilmesine karar vermiş olması. Bu sürpriz
kararın kamuoyuna duyurulmasıyla birlikte, Polonya'nın dindarlığı ağır basan kesimleri, sokak gösterileriyle cumhurbaşkanını protesto etmeye başladı. Tepkinin yoğunluğunu gören hükümet, geri adım attı ve heykelin aynı yerde kalacağını açıkladı.

Ancak tepki sırası bu kez, heykelin cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki varlığını,
din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılması olarak yorumlayanlara geldi. Hemen Facebook'ta bir grup kuruldu ve bu grubun organizasyonuyla, "Heykeli Kilise'ye kaldırın" diyenler, başkent
Varşova sokaklarına döküldü. Gösteride 24 saat boyunca dini sembolü koruyanlarla karşı çıkanlar karşı karşıya geldi. Krzysztof Nowicki isimli bir sosyoloji öğrencisi, "Burası laik bir ülke, haçın yeri de başkanlık sarayının önü değil, kilisedir" diye tepki gösterdi.

kaynak: (Hürriyet)