İsrail'de Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Barak'ın ardından kanlı Mavi Marmara baskınının askeri sorumluluğunu üstlenen Genelkurmay Başkanı Aşkenazi ifade verdi: "Sadece vurulması gereken kişiler vuruldu. Askerlerimle gurur duyuyorum. Gelecekte operasyondan önce güvertedeki riskli kişileri net atışlarla vuracağız."


İsrail'de, Mavi Marmara baskınını soruşturan beş üyeli Tirkel Komisyonu, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın ardından dün de Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi'nin ifadesini aldı. Aşkenazi, Barak'ın da Netanyahu gibi "Tüm siyasi sorumluluğu üstleniyorum" demesine karşın "Sonuçta baskını ordu yaptı" ifadesiyle topu askere atmasına yanıt verdi. Bir bölümü basına kapalı yapılan oturumda Aşkenazi'nin söylediklerinden satırbaşları şöyle:

Beklemiyorduk: Askerler şiddetli bir direnişe karşı hazırlanmamıştı. Komandolar güverteleri iki ses bombası atarak temizlemeyi başaramadı. Helikopterden doğruca kalabalığın içine indiler. Demir sopalı ve bıçaklı kişilerle kavgaya tutuştular.

Daha baştan kaos: İlk
asker iple güverteye indikten sonra plana devam etmekten başka yol yoktu. Güverteye inen ikinci asker
anında karnından vuruldu. Buna karşın tabancasını çekip kendisini vurana ateşle karşılık verdi.

Benzeri görülmemiş: Baskının daha önce benzeri görülmemiş koşullarda gerçekleştiği daha başında anlaşıldı. Sonucu öngörmek zordu. Askerler meşru biçimde ateş açtılar, sadece vurmaları gereken insanları vurdular, vurmaları gerekmeyenleri vurmadılar.

En az bir silah: Türklerin iddia ettiğinin aksine kimseyi 'infaz' etmedik. Yakından ateş açtık mı? Evet. Bir ara bir
asker
baltalı saldırıya uğradı. Bu ölümcül bir saldırıdır.

Dersimizi aldık: Güvertede bizi 10-15 kişinin karşılayacağını düşünmüştük. Onları dağıtmak için iki ses bombasının yeteceğini sanmak hataydı. Gelecekte indirmeden önce güvertedeki riskli kişileri net atışlarla etkisiz hale getirmeliyiz.

Sorumluluk benim: Ordunun eylemlerinin sorumluluğunu üstleniyorum. Askerler soğukkanlı, cesur ve ahlaklı davrandı. Onların ifadesini almamama kararınız doğru.

Türkiye dost kalsın
İsrail ordusu, filonun Türk organizatörlerinden İHH'ya aşina değildi. Bir
terör örgütü olarak tanımlanmadıkları ve düşman statüsünde olmayan Türkiye'de konuşlandıkları için bu bir öncelik değildi. Umarım Türkiye
asla düşmanımız olmaz. Mevcut krize rağmen onlarla askeri temaslarımız sürüyor.

kaynak: (Hürriyet)