ABD'nin Ankara büyükelçiliği görevine başlaması beklenen Ricciardone'nin ataması Cumhuriyetçilere takıldı. Senatodaki onay sürecini beklemeye alan Kansas Senatörü Brownback'e partisinden destek geldi. Ricciardone'nin kritik bir dönemde yanlış bir isim olduğunu savunan Cumhuriyetçiler, ABD'nin Türkiye'ye yaklaşımını yeniden gözden geçirdiğini ileri sürdü.
ABD'nin Ankara büyükelçisi adayı Francis Joseph Ricciardone'nin Senato'daki onay sürecinin, Cumhuriyetçi Partililerin engeline takıldığı öne sürüldü. Amerikan Foreign Policy dergisinin blog sitesi "The Cable'da", "Cumhuriyetçiler, Obama'nın Türkiye büyükelçisini reddediyor" başlığıyla yer alan yazıda, Cumhuriyetçi Parti Kansas Senatörü Sam Brownback'in talebi üzerine, Ricciardone'nin Senato Genel Kurulu'ndaki onay sürecinin bekletildiği belirtildi. Gelişmenin, Brownback'in bir sözcüsü tarafından doğrulandığı, senatörün, itirazlarının gerekçelerini anlatmak üzere ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a mektup yazmaya hazırlandığı kaydedildi.
Cumhuriyetçi senatörlerin, Brownback'in tavrına destek verdiği ve Ricciardone için yakın zamanda oylama yapılmasına izin verme niyeti taşımadığı kaydedildi. Üst düzey bir Cumhuriyetçi de, "Ricciardone bu zamanda, bu hassas görev için yanlış kişi. Yönetimin Ricciardone'nin bu yıl onaylanmayacağının farkına varacağını ve daha iyi birini aday göstereceğini umuyoruz." dedi. Yazıya göre, Ricciardone'yi eleştirenler, onu, "temas kurduğu hükümetlere çok yakın olmakla ve görev yaptığı yerlerde demokrasi ve insan hakları gibi konularda baskı uygulamada kayıtsız tavır izlemekle" suçluyor. Yazıda, "Türkiye'nin, İran yaptırım kararına karşı çıkması ve Gazze yardım gemilerine saldırının ardından İsrail'e karşı takındığı tutum dolayısıyla Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan belirsiz havanın, dikkatleri Ricciardone'nin adaylık sürecine çektiği" yorumu da yapıldı. Amerikan yönetiminin, Ricciardone için siyasi etkisini kullanmada temkinli davranabileceği belirtildi ve "Çünkü bu, Türkiye siyaseti üzerinde daha geniş bir kamuoyu tartışmasını açabilir ve Beyaz Saray, hassas diplomatik atmosfer göz önüne alındığında, bunu faydalı bulmayabilir." görüşü savunuldu.

Yönetimin, kapalı kapılar ardında, Türkiye'ye yaklaşımını yeniden değerlendirme yolunda sıkı bir çalışma yürüttüğüne ilişkin işaretler bulunduğu iddia edildi ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye ile ilgili düzenlenen toplantı örnek gösterildi. Ricciardone'nin Ankara'ya büyükelçi olarak ataması, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde 3 Ağustos'ta onaylanmış, ancak onay süreci kapsamında 5 Ağustos'ta Senato Genel Kurulu'nda yapılması planlanan oylama yapılmamış ve Kongre'nin tatile girmesi dolayısıyla eylül ayına kalmıştı.

Zaman