AK Parti'nin düzenlediği iftar yemeğine İsrail büyükelçisinin davet edilmemesiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili bir soru üzerine, insan canına saygının evrensel bir değer olduğuna dikkat çekerek bu ihlal edildiğinde sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy ise her sene olduğu gibi bu sene de iftar yemeği vermeye hazırlanıyor.

Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa ile dün yaptığı ortak basın toplantısında Davutoğlu'na, "Ramazan ayının küskünlüklerin bitirildiği bir ay olması dolayısıyla AK Parti'nin düzenlediği iftar yemeğine İsrail büyükelçisinin davet edilmemesini nasıl değerlendirdiği" soruldu. İftar sofralarının, herkesin hoşgörü içinde paylaştığı sofralar olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Aynı çerçevede insan haklarına, insan canına olan saygının da evrensel bir değerdir." diye konuştu. "Bu saygı gösterilmediği zaman ya da bu saygı bir şekilde ihlal edildiğinde, dost olan taraflara düşen sorumluluklar vardır." diyen Davutoğlu, bu sorumlulukların yerine getirilmesini beklediklerini bildirdi.

İsrail Büyükelçisi Levy, her sene olduğu gibi bu sene de iftar yemeği vermeye hazırlanıyor. Zaman'a konuşan İsrailli kaynaklar, planlanan iftarın son günlerdeki tartışmalarla ilgisi olmadığına dikkat çekti. Levy, Türkiye'de görev yaptığı son üç Ramazan'da da konutunda iftar vermiş, bunlara Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Bülent Arınç katılmıştı. Kaynaklar, iftara politikacı ve akademisyenlerin davet edileceğini bildirdi.


Meksika ile ilişkiler güçlenecek
Ankara'da dün bir araya gelen Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, her sene karşılıklı ziyaret kararı aldı. Vizelerin kaldırılması konusunda ise çalışmalar sürüyor. İki bakan, ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla, yatırımların teşviki, çifte vergilendirmenin önlenmesi gibi önemli anlaşmaların en kısa zamanda görüşülmesi ve tamamlanması konularında da mutabık kaldı. Osmanlı Devleti'nden Meksika'ya Türklerin göçlerinin 100. yılı da bu yıl kutlanacak. Bu vesileyle Osmanlı'dan Meksika'ya armağan edilen saat kulesinin tamiratı da tamamlandı. İki bakan bugün Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Meksika Parkı'nın açılışını yapacak. Davutoğlu ile Espinosa iki ülke arasında eğitim, bilim, kültür, sanat, basın-yayın, gençlik ve spor alanlarında işbirliği öngören programı imzaladı.

Zaman