Pakistan, Muson yağmurlarının neden olduğu seller nedeniyle karşı karşıya olduğu tarihinin en büyük doğal felaketinin gölgesinde ''Bağımsızlık Günü'nü kutluyor.


Önceki yıllara göre sönük geçen kutlamalar kapsamında, ülkenin kurucusu Muhammed Ali Cinnah'ın Karaçi'deki ve Pakistan'ın fikri mimarı olarak bilinen milli şair Muhammed İkbal'in Lahor'daki mezarlarında tören düzenlendi.
Pakistan Devlet Başkanı Asif Ali Zerdari ve Başbakan Yusuf Rıza Gilani, yayımladıkları mesajlarla Pakistan halkının ''Bağımsızlık Günü''nü kutladı. Devlet Başkanlığı sarayında ve Başbakanlık konutunda askeri tören düzenlenerek, bayraklar göndere çekildi.

Pakistan halkı da sokaklarda düzenledikleri törenlerle Pakistan'ın 64. yaşını kutladı. Başkent İslamabad, Lahor, Karaçi, Peşaver ve Ravalpindi gibi büyük kentlerde kutlamalar bir gün önce başladı. Bayraklarla süslenmiş otomobil ve motosikletler uzun konvoylar oluşturarak kutlamalara katıldı. Bazı kentlerin meydanlarına toplanan binlerce Pakistanlı, gecenin ilerleyen saatlerine kadar milli marşlarını okuyarak, şarkılar söyleyerek ve havai fişekler atarak ''Bağımsızlık Günü''nü kutladı.
Güvenlik güçlerinin kutlamalar nedeniyle yüksek alarm seviyesine geçtiği görüldü.

Pakistan, milli lideri Muhammed Ali Cinnah öncülüğünde uzun yıllar süren siyasi mücadele ve kanlı çatışmalar sonrasında, 14 Ağustos 1947'de İngiliz sömürgesi altında bulunan Hindistan'dan ayrılarak bağımsızlığına kavuşmuştu.


64 YAŞINDAKİ PAKİSTAN TARİHİNİN EN BÜYÜK DOĞAL AFETİYLE BOĞUŞUYOR
Öte yandan, Pakistan, resmi rakamlara göre 20 milyona yakın kişinin etkilendiği tarihinin en büyük doğal felaketiyle boğuşuyor.
Ulusal ve uluslararası yardım kuruluşlarının ortak çağrısı olan ''çok miktarda yardımın çok kısa zamanda'' sel mağdurlarına ulaşması gerekiyor. Binlerce köyün, yüzlerce kentin sular altında kaldığı Pakistan'da, sellerden canlarını kurtarmak için kaçan milyonlarca kişi cami, okul ve kamu binalarının bahçelerine sığınmış durumda.
Pakistan Ulusal Sağlık Kuruluşu, temiz içme suyu ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalınması nedeniyle kolera, tifo, ishal ve ateşli hastalıkların sayısında ciddi artışlar olduğunu açıkladı. Kuruluş, felaketzedelerin kısa zamanda barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanamaması durumda, salgın hastalıkların baş göstereceğinden endişe ediyor.
Bu arada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun da insani yardım çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Pakistan'a geldi. BM Genel Sekreterinin uluslararası topluma Pakistan için acil yardım çağrısını yinelemesi bekleniyor.

BM, Pakistan'daki selzedeler için ''acil'' 460 milyon dolar acil yardım talebinde bulunmuştu.
Pakistan'da temmuz ayı sonlarında başlayan Muson yağmurlarının neden olduğu sel ve toprak kaymalarında şimdiye kadar 1600'den fazla kişi hayatını kaybetti, 20 milyona yakın kişi doğrudan etkilendi. BM'nin açıkladığı rapora göre, ülkede evsiz kalan 6 milyondan fazla kişinin acilen gıdaya ihtiyacı var.

Zaman