Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın ülke güvenliği gerekçesiyle BlackBerry hizmetlerinin bir kısmını yasaklayacaklarını açıklamalarının ardından, başka bir uyarı da Hindistan'dan geldi.

Hindistan İçişleri Bakanlığı, BlackBerry telefonları üzerinden yapılan iletişimin istihbarat birimlerinin erişimine açılmaması durumunda 31 Ağustos'tan itibaren e-posta ve mesajlaşma hizmetlerinin durdurulabileceğini açıkladı.

Bakanlık, bu tarihe kadar BlackBerry telefonlarını üreten Kanadalı RIM firmasının teknik bir çözüm sunmaması durumunda ülkedeki mobil telefon ağı üzerinden gerçekleştirilen BlackBerry hizmetlerini bloke edeceklerini bildirdi.

Hindistan Hükümeti, BlackBerry telefonları arasında yapılan iletişimin istihbarat ve hukuki birimlerin denetimine açılmasını talep ediyor. Yetkililer, hükümetin denetiminden geçmeyen bu tür iletişimin militan gruplar tarafından istismar edilebileceğini öne sürüyor.

Kasım 2008'de 10 silahlı militan Hindistan'ın finansal başkenti Mumbai'a saldırarak 166 kişinin ölümüne neden olmuştu. Yetkililer, saldırganların Pakistan merkezli bağlantılarıyla cep ve uydu telefonu ile görüştüklerini iddia etmişti.

Kanadalı firma, Hindistan'ın bloke etme açıklamasıyla ilgili henüz yorum yapmadı. Şirket, dünya üzerindeki denetici kurumlarla yaptığı görüşmelerin gizli tutulduğunu belirtiyor.

Aynı şekilde Suudi Arabistan da geçen hafta sonunda bazı BlackBerry hizmetlerinin durdurulacağını ilan etmiş fakat daha sonra 'şimdilik hizmetin devam ettirileceğini' açıklamıştı. Medyada çıkan haberlere göre Suudi yetkililer de akıllı telefonlar üzerinden yapılan iletişimin istihbarat birimleri tarafından kontrol edilebilmesini istiyor.
(CİHAN)