YÖK Başkanvekili Aybar Ertepınar, YÖK Başkanlığı'nın zaman zaman belirli konulardaki tavrını, tutumunu, görüşünü duyurduğunu bunun da basında çok şiddetli tepkiler de aldığını söyledi.

YÖK Başkanvekili Aybar Ertepınar, YÖK Başkanlığı'nın zaman zaman belirli konulardaki tavrını, tutumunu, görüşünü duyurduğunu bunun da basında çok şiddetli tepkiler de aldığını ifade ederek, ''Ama belli ki bu sefer fikir bazında tepkiden ziyade bir kişi düşüncesini insan öldürmeye yönelecek kadar ileri götürmüş'' dedi.

Ertepınar, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'e yönelik saldırı girişiminin duyulmasının ardından YÖK Başkanlığı'na gelen gazetecilere, saldırı girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkanvekili Ertepınar, YÖK binası önüne gelen saldırganın, garaj girişindeki kulübede bulunan görevliyi silahına mermi sürerek tehdit ettiğini ve demir kapıyı açtırdığını, ardından kulübedeki telefon bağlantısını kestiğini ve görevlinin telsizini aldığını anlattı. Başkanın odasının nerede olduğunu soran saldırganın, daha sonra güvenlik önlemlerini görünce kaçmaya başladığını ifade etti.

YÖK binasındaki güvenlik görevlilerinin kaçan saldırganı takip ettiklerini kaydeden Ertepınar, rahat kaçabilmek için ceketini atan söz konusu kişinin bina dışında güvenlikçilere iki farklı noktada ateş ettiğini bildirdi. Ertepınar, saldırganın önce bir otomobili gasp ettiğini, daha sonra da bir taksi durağına gelerek buradaki araçlardan birine bindiğini ve Kızılay'da izini kaybettirdiğini belirtti.

Ertepınar, gasp edilen aracın Honda marka olduğunu, iki aracın sürücülerinin de güvenlik güçlerine ifadelerini verdiklerini bildirdi. Olayda hiç kimsenin yaralanmadığını belirten Ertepınar, jandarma ve emniyet müdürlüğünün gerekli gerekli soruşturmayı başlattıklarını söyledi.

Ertepınar, saldırganın kimliğinin henüz tespit edilemediğini, kaçarken attığı ceketin cebinden yalnızca iki sakızın çıktığını kaydetti. Gazetecilerin soruları üzerine YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in yaklaşık 1 yıl önce tehditler aldığını ifade eden Ertepınar, bu tehditlerden sonra güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi. Ertepınar, olayda güvenlik zafiyeti olmadığını da vurgulayarak, ''Eğer güvenlik zafiyeti olsaydı bugün çok kötü şeylerle karşılaşabilirdik'' dedi.

-OLAYIN GEÇ DUYULMASI-

Ertepınar, olayın geç duyulduğunun hatırlatılması üzerine ise kendilerinin basına haber vermek gibi bir düşüncelerinin olmadığını, ancak bir televizyon kanalında gördüğü konuya ilişkin altyazı üzerine Başkan Teziç'in kendisini açıklama yapmakla görevlendirdiğini söyledi. Ertepınar, olayın nedenine ilişkin sorular üzerine ise ''YÖK Başkanlığı zaman zaman belirli konulardaki tavrını, tutumunu, görüşünü duyurur. Bu da zaman zaman yazılı basında çok şiddetli tepkiler de alır.

Ama belli ki bu sefer fikir bazında tepkiden ziyade bir kişi, örgütlü veya örgütsüz bunu bilmemiz mümkün değil, olayı, düşüncesini insan öldürmeye yönelecek kadar ileri götürmüş'' dedi. Güvenlik görevlilerinin saldırgana neden ateş etmediği şeklindeki sorular üzerine ise Ertepınar, demir kapıda görevli kişinin silahlı güvenlik görevlisi olmadığını, diğer güvenlik görevlileriyle ise henüz görüşmediğini kaydetti.

Ertepınar, olayın hemen ardından YÖK Başkanı Teziç'i gördüğünü ve son derece sakin olduğunu vurgulayarak, yoğun şekilde geçmiş olsun telefonları aldıklarını söyledi. Bu arada Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç ile Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, YÖK binasına geldiler. Öte yandan, güvenlik kameralarınca, saldırganın binaya girmeye çalışırken ve kaçarken kaydedilen görüntüleri basın-yayın kuruluşlarına dağıtıldı