Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı, dış basında geniş biçimde yer aldı. Gazeteler kararı, ''Başbakan Erdoğan'ın zekice manevrası'' şeklinde yorumlandı. İşte dünya basının yorumları:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı, dış basında geniş biçimde yer aldı.
FRANSIZ BASINI
Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesinin yarınki başmakalesinde Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimi değerlendirilirken, Erdoğan'ın, ''genel seçimi yeniden kazansa bile bugüne kadar izlediği ılımlı çizgiyi bırakamayacağı'' yorumu yapıldı.
Erdoğan'ın Gül'ü Cumhurbaşkanlığına aday göstermesini iki şekilde değerlendiren gazete, ''ya Erdoğan klasik laikliğin koruyucusu ordunun baskısına boyun eğdi ya da kendisi hükümetin başında kalıp siyasi reformları sürdürmeyi tercih etti'' görüşünü savundu ve ''aslında gerçek şüphesiz ikisinin ortasında'' görüşünü dile getirdi.
YUNAN BASINI
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi, Yunan basını tarafından ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın zekice manevrası'' şeklinde yorumlandı.
Atina'da yayımlanan Kathimerini Gazetesi, ''Erdoğan'ın hem dost, hem düşmanlarını bekleme heyecanında tutarak, nihayetinde Gül'ün adaylığını duyurduğunu'' belirterek, Gül için ''yumuşak ifadeli ve ılımlı'' tanımlaması yaptı.
Kathimerini, ''Atina'nın, AK Parti'nin büyük bölümü tarafından desteklenen, Türk-Yunan ilişkileriyle Türkiye'nin AB perspektifi konularını yakından bilen Gül'ün, Türkiye içinde tepki ve çalkantı yaratmayacak, ikili ilişkileri etkilemeyecek adaylığını olumlu karşıladığını'' yazdı.
To Vima gazetesi, ''Gül'ün gerek askerler, gerekse çoğu yabancı lider tarafından kabul görmüş bir isim olduğunu, Erdoğan'ın hedefininse sonbaharda yapılacak genel seçimi kazanmak olduğunu'' belirtti.
Ethnos gazetesi, Erdoğan'ın Gül'ü aday göstermesini ''Önemli siyasi cesaret örneği'' olarak nitelediği haberinde, ''Erdoğan'ın tarihe Çankaya'nın merdivenlerini çıkan ilk İslamcı lider olarak geçmenin çekiciliğine kendini kaptırmayarak, bu rolü Gül'e devrettiği, bu çerçevedeyse taktik uygulamayı bilen bir kişi olduğunu gözler önüne serdiği'' yorumunu yaptı.
Ta Nea gazetesi, ''Erdoğan'ın kendi adaylığını gündeme getirmemekle başta askerler olmak üzere kurulu düzenle tarihi bir uzlaşmaya vardığı'' görüşünü savundu.
İTALYAN BASINI
İtalyan gazetelerinden La Repubblica, ''Gül'ün eşinin türbanlı olmasının bir sorun teşkil edebileceğini'' ileri sürdü. Gazete, ''Yeni cumhurbaşkanının eşiyle birlikte Köşke çıkması, çözümü kolay olmayan bir tartışmayı da beraberinde getirecek'' değerlendirmesinde bulundu.
La Stampa gazetesi, ''Erdoğan, Gül dedi'' başlığıyla verdiği haberde, ''askerler heyecanla karşılamadı'' görüşünü savundu. Sol yelpazedeki yayın organlarından Il Manifesto, ''Türkiye'de Erdoğan'ın adayı Gül'' başlıklı haberinin spot cümlelerinde, ''Erdoğan, muhafazakar partinin iki numaralı ismini cumhurbaşkanlığına aday gösterdi'' ifadelerine yer verdi.
Ana muhalefet lideri Silvio Berlusconi'nin gazetelerinden biri olan Il Giornale, ''Erdoğan kendisi feragat ederek karşı atağa geçti: Gül, Türkiye cumhurbaşkanı'' başlığını kullandı.
İSPANYOL BASINI
İspanyol basını, Başbakan Erdoğan'ın ''ordunun ve laik kesimin baskısı üzerine cumhurbaşkanlığı koltuğundan feragat ederek, yerine en yakınındaki ismi aday gösterdiği'' yorumlarına yer verdi.
Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais, ''Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı olmaktan vazgeçip, yerine iki numaralı ismi koyuyor'' başlığını atarken, ''Türkiye tarihinin en fazla oy alan partisinin lideri Recep Tayyip Erdoğan, parlamentoda gerekli çoğunluğa sahip olmasına rağmen ülkesinin cumhurbaşkanı olmaktan vazgeçiyor. Gül, Anayasanın öngördüğü gibi laik Cumhuriyet değerlerine saygı gösterme sözü veriyor'' ifadelerini kullandı.
Abdullah Gül'ü ''İslamcılığın sevilen yüzü'' başlıklı bir yazıda tanıtan El Pais, ''Erdoğan'ın sağ kolu. Yetenekli bir Avrupalı ve yenilikçi olarak biliniyor'' ifadelerini kullandı.
El Mundo gazetesi, ''Erdoğan vazgeçiyor ve Cumhurbaşkanlığı için Gül'ü destekliyor'' başlığını kullanırken, ABC gazetesi, ''Abdullah Gül ılımlı, tüm dünyada sayılan, Avrupa'da iyi bir imajı olan biri. En büyük sorunu eşinin başörtüsü olacak'' görüşünü ön plana çıkardı.
RUS BASINI-
Rusya'da yayımlanan Rossiskaya gazetesi, AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün seçilme şansının yüksek olduğunu yazdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partinin başında kalmayı tercih ettiğini belirten gazete, cumhurbaşkanı seçim süreci hakkında bilgi verdikten sonra, ''Uzmanların görüşlerine göre Gül, eğer ilk iki turda çoğunluğu sağlayamazsa, üçüncü turda zaferi elde edecek. AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayı, yaptığı konuşmada, yeni görevinde gerçek bir demokrasi örneği sergileyeceğini belirtti'' ifadelerini kullandı.


AA