ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da önceki akşam verdiği iftar yemeğinde, anayasadaki din özgürlüğü prensibinin arkasında durdu.

Manhattan'da terör saldırılarıyla yıkılan İkiz Kuleler'in yakınına yapılması planlanan ve Amerikan halkının çoğunluğunun karşı çıktığı camiye de destek verdi. Başkan Obama, New York'u aşarak ulusal ve uluslararası boyuta taşınan cami tartışması konusundaki suskunluğunu şu sözlerle bozdu: "Bir vatandaş ve de başkan olarak, Müslümanların bu ülkede dinlerini yaşamada diğer herkesle aynı haklara sahip olduğuna inanıyorum. Ve buna, aşağı Manhattan'da özel mülk üzerine mahalli kanun ve tüzüklere uygun şekilde bir ibadet ve toplum merkezi inşa etme hakkı da dahildir. Burası Amerika. Ve bizim din özgürlüğüne bağlılığımız, sarsılmaz olmalıdır.

Obama kasım ayında yapılacak kritik ABD Kongresi seçimleri için siyasi rekabetin kızıştığı, üstelik şahsının ve partisinin popülaritesinde ciddi düşüşlerin yaşandığı bir dönemde bu çıkışı yaparak siyasi risk aldı. Çeşitli anketlere göre Amerikan halkının yaklaşık yüzde 60'ı New York'taki 'Kordoba Merkezi' adlı 13 katlı külliye projesine karşı çıkıyor. Aralarında eski başkan yardımcısı adayı Alaska Valisi Sarah Palin dahil çok sayıda Cumhuriyetçi Partilinin, önde gelen Yahudi insan hakları kuruluşu ADL'nin, aşırı milliyetçilerin ve Charles Krauthammer gibi bazı neoconların da bulunduğu muhaliflerin temel argümanı, Müslümanların 11 Eylül terör eylemlerinde hayatını kaybedenlerin anısına hürmeten cami projesini başka bir mekana taşımaları gerektiği.

Obama ise, iftar konuşmasında 'El Kaide'nin davası İslam değil, İslam'ın büyük bir tahrifidir' diyerek Müslümanlıkla terörizmi dolaylı ve doğrudan ilişkilendiren argümanlara net şekilde karşı çıktı. İkiz Kuleler'e saldıran teröristlerin 'dini liderler' olmadığını hatırlatan Obama, "Haddizatında El Kaide diğer tüm dinlerin mensuplarından daha fazla sayıda Müslüman öldürmüştür. Ve bu liste, 11 Eylül'de öldürülen masum Müslümanları da kapsamaktadır." şeklinde konuştu.

Obama, ABD'nin teröristlere karşı verdiği savaşı sadece silahlarının değil 'değerlerinin gücü'nden dolayı kazanacağına inancını vurgularken, demokrasi ve özgürlüklerden taviz verilmemesi çağrısında bulundu. Obama, Beyaz Saray'da bilinen ilk iftar yemeğinin 200 yılı aşkın süre önce ABD'ye gönderilen ve Tunus'u temsil eden ilk Müslüman büyükelçiye Başkan Thomas Jefferson tarafından verildiğini hatırlattı. Müslümanların Amerikan toplumunun kıymetli bir parçası olduğunu vurgulayan Obama, ilk İslam merkezinin 1890'larda New York şehrinde, ilk caminin ise Kuzey Dakota'da kurulduğunu belirtti. Başkan Obama, gelecek hafta Pentagon'da verilecek iftarda da Irak'ta can veren üç Müslüman Amerikalı savaş kahramanının saygıyla anılacağını söyledi.

açıklama yapmak zorunda kaldı
Obama iftardaki konuşmasına gelen eleştiriler üzerine "Oraya bir cami yapma kararının akıllıca olup olmadığı konusunda yorum yapmıyordum ve yapmayacağım. Çok müşahhas olarak, insanların kuruluşumuza kadar evveliyatı olan hakları konusunda yorum yapıyordum." dedi. Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Azınlık Grubu lideri John Boehner, Obama'nın tutumunu 'derin şekilde rahatsızlık verici' olarak nitelendirmişti. Başkanlık yarışına gireceği iddia edilen eski Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Newt Gingrich ise 'Başkanın radikal İslam'a yaltaklanmaya devam etmesinde şaşırtıcı bir şey yok.' dedi.


ABD'den, Türkiye'deki misyonlarını eleştiren rapor
Türkiye'deki Amerikan diplomatik misyonunu teftiş ederek masaya yatıran ABD Dışişleri Başmüfettişlik Dairesi, ilginç tespitlerin yer aldığı bir rapora imza attı. 'Hassas ancak gizli değil' ibaresinin üstüne kırmızı çizgi çekilmiş halde bakanlığın resmi web sitesine konulan Temmuz 2010 tarihli resmi rapora göre, Türkiye'nin 'hem bölgesel hem de yerel yeni bir hareketlilik seviyesi' gösterdiği bir zamanda ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve bağlı birimler Amerikan çıkarlarını 'yetkin' şekilde temsil ediyor.
Raporda Türkiye'yi bu yeni hareketliliğe sevk eden 'güdüler ve hedefler'i anlamanın Amerikan misyonunun ve kılavuzluk yaptığı Washington'daki kurumlar arası sürecin başarısı için 'kritik' önemi haiz olduğuna işaret edilirken şöyle denildi: "Temel soru, Türkiye'nin Mustafa Kemal Atatürk tarafından tesis edilen Batı yöneliminden uzaklaşıp uzaklaşmadığı ya da ne ölçüde uzaklaştığı; İslami kimliğin yolunu açtığı ve potansiyel olarak katma değer kattığı doğuya daha kuvvetlice yönelip yönelmediğidir. Türkiye bu yeni hareketliliğin sınamalarıyla boğuşurken, misyon bu soruya cevap bulmak için çaba sarf etmektedir."
Türkiye'nin ABD için 'kompleksliği' ve 'önemi'nin arttığı, ancak misyonun özellikle insani kamu diplomasisi kaynaklarının bu büyüme hızına oranla geride kaldığı ifade edildi. İlgili birimlerin Türkiye'de 'değişen toplumun daha fazla çeşitlilik arz eden kesimlerine' açılım sağladığı belirtildi. 'Uzun süredir hakimiyetini sürdüren laik elitin hegemonisine İslami eğilimli organizasyonlarca başarılı şekilde meydan okunmaktadır.' tespiti yapılırken, bu değişikliklerin ABD Büyükelçiliği'nin açılımlarına da yansımaları olduğu kaydedildi. Türkiye'de iç durumun da özetle ele alındığı raporda ordunun siyasetteki rolünün azaldığı ve Kürtlerin siyasi sürece dahil edilmeye başlandığı belirtildi. ABD'nin Türkiye'yi etnik ve dini azınlıkların korunması istikametine 'ittiği' ancak bunda tam bir başarı sağlanamadığı vurgulandı.

Zaman