Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de trafik polisi, yeni kullanılmaya başlanan 'avcı' radarlarla hız düşkünlerine göz açtırmıyor.Yerel medyada çıkan haberlere göre geçen hafta sonunda başkent Abu Dabi ile El Ayn kenti arasında yarış yapan dört özel araç yakalandı. Trafik departmanı müdürü Hamad El Amiri, ilk yakalanan arabanın Lexus model olduğunu ve saatte 225 km hız yaptığını söyledi.
Yetkiliye göre Mercedes marka araç 222 km'de, 4X4 farklı bir araç 204 km'de ve yine Mercedes marka vasıta 210 km'de radara yakalandı. Zengin altyapıya ve modern otobanlara sahip BAE'de en üst hız sınırı şehirlerarası otobanda saatte 160 km.

Bunun yanısıra geçen hafta ticari başkent Dubai ile Abu Dabi arasındaki otobanda yarış yapan Ferrari ve Bentley model iki araca polis tarafından el koyulmuştu. Radarın tesbitine göre Ferrari 250 km, Bentley de 213 km hızda yakalandı.

Yeni hizmete giren ve lazerle çalışan avcı (El Kanas) radarlarla polis, aşırı hız yapan araçların resimlerinin yanısıra videosunu da kaydedebiliyor. Limitin üzerinde yakalanan araçlara bir ay el koyuluyor ve şöförler savcılığa sevkediliyor. Hız için verilen ceza 550 doları aşıyor ve ayrıca ehliyete 12 ceza puanı yazılıyor.
(CİHAN)