İsrail ordusunun Batı Şeria'da birkaç gün önce biri Gazze'de, 9 Filistinlinin öldürmesi, yılbaşından bu yana sürdürülmeye çalışılan İsrail-Filistin ateşkesini zora soktu.

İsrail ordusunun Batı Şeria'da Filistinli militanlara yönelik tutuklama operasyonları sırasında, birkaç gün önce biri Gazze'de, 9 Filistinlinin ölmesi, yılbaşından bu yana nispeten istikrarlı giden İsrail-Filistin ateşkesini zora soktu.

Hamas'ın, uzun bir sürenin ardından Gazze'den İsrail tarafına roket saldırılarına katılması ve dün roketlerin yanı sıra havan mermisi saldırılarının yoğunlaşması, İsrail'de tepkilere neden olurken, İsrail ordusu, Hamas liderlerine yönelik hedefli suikastların yeniden başlatılması için izin istedi. İsrail ordusu kaynaklarına göre, özellikle dün sabah, 10'dan fazla roket saldırısı yapıldı; 20'den fazla havan mermisi atıldı. Hamas'ın askeri kanadının, daha fazla İsrailli asker kaçırılmasını isteyen açıklamalarıysa ortamı iyice gerdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, askeri komutanlar ve güvenlik danışmanlarının katılımıyla bir toplantı düzenleyerek, Kassam roketlerine karşı alınacak önlemleri değerlendirdi. Toplantıyla ilgili verilen bilgilere göre, Olmert, roket saldırılarına ve asker kaçırma teşebbüslerine karşı, Hamas'ın liderlerine ve askeri altyapısına yönelik geniş çaplı operasyona şimdilik sıcak bakmıyor.

Toplantıdan sonra Başbakanlıktan yapılan açıklamada da, İsrail'in Gazze Şeridi'ne kapsamlı bir operasyon düzenlemeyeceği belirtildi; ordunun kaçırma eylemlerini ve terör saldırılarını önlemek için sınırlı operasyonlar yapacağı kaydedildi. Gazze'de ateşkesin geleceğinin bu durumda ne hal alacağıysa henüz bilinmiyor.

İsrail Savunma Bakanı Yardımcısı Efraim Sne, ülkesinin taraflar arasındaki çatışmanın büyümesi taraftarı olmadığını belirtirken, güvenlik yetkilileri de geniş çaplı bir operasyonun, benimsenen bir seçenek olmadığının altını çiziyor.

Bununla birlikte toplantıya katılan Savunma Bakanı Amir Peretz'in, amaçları açısından Hamas'ın askeri ve siyasi kanadı arasında bir fark görmediğini belirttiği bildirildi. Bir güvenlik yetkilisi, Filistinliler için "Kırmızı çizgiyi geçtiler" tabirini kullanırken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne girmekten kaçınmayacağını belirtti.

-BİZ DE HANİYE'Yİ ALIRIZ-

İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer de Hamas'ın bir asker daha kaçırması halinde, ordunun Gazze'ye gireceğini ve Filistin Başbakanı İsmail Haniye'yi evinden alıp çıkartacağını söyledi. İsrail Radyosu'nun haberine göre Ben Eliezer, bu konudaki inisiyatifin İsrail ordusunda olduğunu vurguladı.

Gazze Şeridi'ndeki Mısır güvenlik heyetinin Başkanı General Burhan Hamad'ın, İslami Cihad ile Halk Direniş Komiteleri de dahil olmak üzere, Filistin'deki grupların başkanlarıyla bölgede huzurun sağlanmasına yönelik görüşmeler yaptığı bildirildi. İsrail Radyosu, Burhan Hamad'ın, hem İsrail'in hafta başında 9 Filistinlinin ölmesine neden olan saldırılarını, hem de Filistinlilerin roket saldırılarını kınadığını bildirdi.

Mısır heyetinin, dün gece roket saldırıları durmadığı takdirde, Filistinlilere, İsrail'in yeniden Gazze Şeridi'ne girebileceği uyarısında bulunduğu da kaydedildi. Filistin basını da İsrail'in Gazze şeridi'ne 48 saat içinde ve birkaç taraftan girmek üzere hazırlık yaptığını kaydetti, ancak bunun için söz konusu toplantıda alınacak kararları beklediğini yazdı. Hamas ise İsrail'i, askeri bir operasyonu, tüm gücüyle karşılık vereceği konusunda uyardı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, Hamas'ın, Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün Gazze Şeridi'ne gelerek kaçırılan İsrailli asker Gilat Şalit'i ziyaretine de izin vermeyeceklerini duyurdu. Filistin hükümeti sözcüsü Gazi Hamad da, İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarının ardından, ateşkesin tehlikede olduğu açıklamasını yapmıştı. Hamad, Filistin halkının korunması ve ülkenin çıkarları için, hükümetin ateşkesin devamından yana olduğunu belirtmiştiAA