Nehrin genişliği 25 kilometre oldu
Pakistan’ı boydan boya geçen İndus Nehri ülkeyi su altında bıraktı.


Selin etkilediği bölgelerin yüzölçümü İtalya'nın toprak boyutuna ulaştı. 2 milyon kişi evsiz. Kolera, tifo, Hepatit A ve B hastalıkları kapıda.

DÜNYA kendi derdine düştü, asrın felâketini yaşayan Pakistan'ı unuttu. İki hafta önce ülkenin kuzeybatısında başlayan aşırı yağmur ve sel baskınları, Pakistan'ın tüm coğrafyasının üçte birini etkilemiş durumda. 2 milyon kişi evsiz kaldı. Oluşan su göletleri nedeniyle mahsur kalan yüzlerce köyün yüzölçümleri toplamı, İtalya topraklarını geçiyor. Sel nedeniyle en çarpıcı görüntülerse, Hindistan üzerinden Pakistan'a gelen ve ülkenin en büyük nehri olan İndus Nehri'nde ortaya çıktı. Nehir yatağının eni, bazı noktalarda tam 25 kilometrelik mesafeye ulaştı. Bu, normalin 25 katı demek oluyor. Nehrin bu denli taşması sonucu, İndus otoyolu kullanıma tamamen kapandı ve Baloşistan ile Sindh eyaletleri arasındaki karayolu bağlantısı kapanmış oldu.

Temiz su yok

Pakistan'da bir yandan şiddetli yağmur devam ediyor, bir yandan da sokaklarda yaşamak zorunda kalan milyonlarca insan, salgın hastalık tehlikesiyle boğuşuyor. 3.5 milyonu çocuk olmak üzere 6 milyon kişinin temiz su içemediği ülkede şimdilik yalnızca bir tek kolera vakasına rastlandı. Ancak uluslararası yardımlar biraz daha gecikirse, başedilemeyen sel felâketinin yanına, bir de salgın hastalık krizi eklenmiş olacak. Uzmanlara göre tifo, Hepatit A ve Hepatit E salgınları, önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir.

459 milyon dolar

Uluslararası toplumsa, bu son derece iç karartıcı insani durum karşısında şu âna kadar neredeyse kılını kıpırdatmadı. BM, bölgeye ilk etapta 459 milyon dolar acil yardım ulaştırılması gerektiğini duyurdu; ancak bunun yalnızca çeyreğine ulaşılabildi. Suudi Arabistan'ın 100 milyon dolar yardım yapmaya hazırlandığı Pakistan'a, dünyanın tek süper gücü ABD sadece yalnızca 70 milyon dolar, İngiltere ise 48 milyon dolar gönderdi. Aynı ABD'nin, kendisini de tehdit ettiği gerekçesiyle Taliban ve El-Kaide'yle mücadelede kullanması için Pakistan hükümetine hibe ettiği miktar, 1 milyar doları buluyor.

Zerdari sallanıyor

İkinci ve üçüncü sel dalgalarını bekleyen Pakistanlılar, bir yandan umutsuzca yaralarını sarmaya çalışıyor, bir yandan da kriz yönetiminde sınıfta kalan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve hükümeti protesto ediyor. Köyünde tuvalet bile bulunmayan binlerce sel mağduru, yarısı sular altında kalan otoban güzergâhlarına çıkıp araçların önünü kesmeye başladı. Pakistan Ordusu'nun, görülmemiş afete rağmen yurtdışı ziyaretlerini iptal etmeyerek İngiltere, Fransa ve Rusya'ya giden Zerdari'yi devirerek yeni bir hükümet kurmayı planlamaya bile başladığı öne sürülüyor. Başka bir deyişle, doğal afetle başlayan facia, giderek siyasi ve toplumsal krize dönüşmeye başladı.

Ben böyle acı görmemiştim

Pakistan'a giden ve sel bölgelerini helikopterle gezen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, karşılaştığı manzara karşısında şaşkına döndüğünü söyleyerek, “Bugün tanık olduğum acıyı ve yıkımı asla unutmayacağım. Geçmişte dünya çapında çok sayıda doğal afete tanık oldum, ancak hiç böylesini görmemiştim” dedi. Ban Ki-Mun, yardımların en kısa zamanda ulaştırılmaması durumunda, bir de hafızalardan silinemeyecek ölçüde büyük bir felâkete şahitlik edeceğimizi söyleyerek, “Sel dalgaları, yardım dalgalarıyla durdurulmalı” dedi.

Yardım sırası bizde

İSLÂM Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Pakistan'a yardım çağrısında bulundu. Sel nedeniyle, 2004'teki Tsunami felâketinden daha geniş bir alanın etkilendiğini anımsatan İhsanoğlu, “11 yıl önce bugün gerçekleşen ve halen hafızlarımızda canlı olan o büyük deprem felaketinde ilk yardımımıza koşan Pakistan halkıydı. 11 yıl sonra yardım sırası Türkiye'dedir” dedi. İKÖ üye ülkeleri, yarın Cidde'de biraraya gelerek Pakistan'daki insanî duruma ilişkin bir acil toplantı yapacak. Bunu, Pakistan'da, insanî yardım kuruluşlarının katılacağı bir başka toplantı izleyecek.


haberaktuel