Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni basan Filistinli'nin, İsrail iç istihbarat birimi Şin Bet için muhbirlik yaptığı öne sürüldü. El Fetih, "Şin Bet'in planı Türk ve Filistin halkları arasındaki bağı koparamaz" dedi. Türkiye "güvenlik zafiyeti" nedeniyle İsrail'den izah istedi. İsrail iddiaları yalanladı.

İsrail, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nde önceki akşam Muavin Konsolos ve eşini rehin alma girişiminde bulunduktan 6 saat sonra elçilik görevlileri tarafından yakalanıp İsrailli yetkililere teslim edilen Nedim İnjaz'ı sorguluyor. Bacağından yaralanan Filistinli, yakalanmadan hemen önce İsrail televizyonunu arayarak şunları söyledi:

"Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyorum. Ona saygı duyuyorum. Katil Yahudilerle, Siyonistlerle karşı karşıya olan bana siyasi sığınma hakkı vermeli. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise ölmeli. Bu ülkeyi terketmeme izin vermezlerse herşeyi yakacağım."
Ramallah doğumlu İnjaz'ın İsrailli Arap avukatı Avital Horef ise İsrail Radyosu'na konuştu:

Şin Bet'ten yalanlama
"Müvekkilimi gece hastanede gördüm. Kendisi 1990'lar boyunca ve 2000'li yılların başında Şabak (Şin Bet-İsrail iç istihbaratı) için muhbirlik yaptı. İkinci İntifada sırasında birçok Filistin saldırısının engellenmesini sağlayarak İsrailli sivil ve askerlerin hayatını kurtardı. Fakat İsrail'de hırsızlıktan hapse girince, Şin Bet koruması kaldırıldı. Üç hafta önce salıverildikten sonra onu Batı Şeria'da bir kontrol noktasında Filistin Yönetimi güvenlik güçlerine teslim etmeye kalktılar. Bunun idam fermanı olduğunu bilen müvekkilim kaçtı ve bu eyleme imza attı."

Şin Bet, "Bu isimde bir şahıs bizimle hiçbir zaman çalışmamıştır" dese de, Abbas'ın liderliğindeki El Fetih şu resmi açıklamayı yaptı:
"Bu şahıs Tel Aviv'de yaşayan ve resmen İsrail korumasında olan bir uyuşturucu satıcısıdır. Filistin ve Türk halkları arasındaki bağın, Şin Bet'in planladığı ve tanıdığımız bir işbirlikçinin uygulamaya koyduğu bu absürd eylemden daha derin ve güçlü olduğuna eminiz."
Dün hakim karşısına çıkarılan İnjaz, "Türk vatandaşı olmak istiyorum" dedi. Tel Aviv mahkemesi, İnjaz'ın tutukluluk süresini bir hafta uzattı.

Ankara: Güvenlik artırılsın
Olayda İsrail parmağı olduğu iddialarını ciddiye almayan ve akli dengesinin yerinde olmadığı öne sürülen İnjaz'ın sabıkalarına dikkat çeken Ankara ise "güvenlik zaafiyetini" sorguluyor. ANKA'ya konuşan bir kaynak, "Bu adam bıçak, benzin bidonu ve sonradan oyuncak olduğu belirlenen bir tabanca ile içeri nasıl girdi? Demek ki bir güvenlik zaafiyeti var. İsrailli yetkililerle görüşüyoruz" dedi.

İlginç tesadüf
Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği'nin önündeki koruyucu bariyerlerin mahkeme kararıyla kaldırılmasının hemen ardından Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin dışında güvenlik zafiyeti yaşanmasının tesadüf olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Türk bu konuda kaynaklar, "Böyle bir bağlantı kurmayı, böyle bir şeyi düşünmek bile istemiyoruz" diyor.

kaynak: (Vatan)