Ekmeleddin İhsanoğlu, Pakistan'a gidiyor
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu giderek daha büyük bir afet bölgesi haline dönüşen Pakistan'ı ziyaret edecek.

Genel Sekreter İhsanoğlu, Pakistan Başbakanı Rıza Gilani ile İKT üyesi ülkelerin insani yardım kuruluşlarından afet bölgelerine gönderilen yardımların koordinasyonunu sağlamak için düzenlenen geniş katılımlı toplantının açılışını yapacak.
İslamabad'da Serena otelde Pazar günü düzenlenecek olan toplantının ana gündemi doğru yardımın, zamanında ve doğru bölgelere nasıl ulaştırılacağı olacak. Pakistan'da yaşanan afetin ardından lojistik ve koordinasyon sıkıntısı yaşandığı daha önce Cidde'de İKT genel merkezinde yapılan acil toplantıda dile getirilmişti. Genel Sekreterlik İKT üyesi ülkelerin hükümetleri, yardım kuruluşları ve yardımseverler arasında koordinasyonu sağlamak için özel bir mekanizma önerecek.
Toplantıya Pakistan Afet Yönetimi ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın yanı sıra yaklaşık 30 İKT üyesi ülkenin insani yardım kuruluşu da katılacak.
Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu toplantının ardından selden etkilenen bölgelere giderek devam eden yardım faaliyetlerini yerinde inceleyecek.
İhsanoğlu, Pakistan Devlet Başkanı Atıf Ali Zerdari başta olmak üzere üst düzeyli yetkililerle de ikili görüşmelerde bulunacak.

(CİHAN)