Belçika'da geçtiğimiz hafta meydana gelen bir olay, son yıllarda İslam karşıtlığının yaygınlaştığı Avrupa'da Müslümanlara yönelik önyargının ulaştığı boyutları ortaya koydu. Mechelen kentinde bir kişi, kucağında torunuyla seyahat eden başörtülü Gönül Anıl'ı, "Sarışın bir çocuk esmer bir kadın tarafından kaçırılıyor." diye polise ihbar etti.


Avrupa Birliği'nin merkezi Belçika'da yaşanan bir olay, İslamofobi'nin ve farklı kültürlere yönelik önyargının ulaştığı boyutları gözler önüne serdi. Herşey, Mechelen kentinde başörtülü Gönül Anıl'ı kucağındaki torunuyla araç içerisinde gören bir Belçikalı'nın polisi aramasıyla başladı. "Sarışın bir çocuk esmer bir kadın tarafından kaçırılıyor." ihbarı üzerine polis, aracın plakasıyla birlikte ailenin Anvers'te oturduğu evi bulup kapıya dayandı. Polisler 'İşte aradığımız sarışın çocuk' diye torun Aylin'i işaret etti. Babaanne Gönül Anıl'ın 24 yaşındaki oğlu Emrah Gerek ile Belçikalı gelini Nathalie De Busschere'nin kimliklerini göstermesi üzerine gerçek ortaya çıktı.

Torunu Aylin'i oynaması için sık sık çocuk parklarına götüren babaanne Gönül Anıl, başına gelen olayın ardından tedirginlik duyuyor. Torununu parkta gezdirirken karşısına her an polisin çıkabileceğini ifade eden babaanne, Aylin'in sarı saçlarını siyaha boyatmayı bile düşünmüş. Polisin muamelesini 'ırkçılık' olarak nitelendiren Gönül Anıl, bir insanın ten rengi ya da başörtüsüne bakılarak 'potansiyel suçlu' şeklinde yaftalanamayacağını vurguluyor. Anıl, "Bugüne kadar çeşitli olaylarla karşılaşıyorduk ancak ırkçılık olup olmadığını net olarak bilemiyorduk. Ancak bu defa ırkçılık olduğu açıkça ortada." diye konuşuyor.

Mechelen Belediyesi'nin çeşitlilik ve eşit haklardan sorumlu Encümen Üyesi Ali Salmi de Cihan'a yaptığı açıklamada, olayın insanların birbirlerini 'öteki' olarak görmekten kaynaklandığına işaret etti. Olayı 'garip' ve 'yanlış' olarak değerlendiren Salmi, Mechelen şehrinde ırkçılığa karşı büyük savaş verdiklerinin altını çizdi. Salmi, olaya tepkisini, "Herkes birbirine saygı göstermeli. Sanki herkesin toplumda kabul görmesi için sarışın olması bekleniyor. Sanki insanlar mavi gözlü, sarışın ve başörtüsüz olurlarsa toplum tarafından kabul görecek." sözleriyle dile getirdi.
Aşırı sağın yükseldiği Avrupa'da son yıllarda İslam karşıtlığı artış gösterdi. İş ve ev bulma, eğitim, adalet gibi alanlarda ayrımcılığa maruz kalan Müslümanlar sözlü tacizlere ve şiddet içeren saldırılara da hedef oluyor. İsviçre, camilerde minare yasağı getirirken, Fransa ve Belçika da burka yasağını uygulamak istiyor. Avrupa Konseyi, haziran ayında aldığı bir kararla, "Avrupa'da Müslümanların sosyal ve kültürel olarak ayrımcılığa hedef olmasına karşı çıkılması''nı talep etmişti.


ZAMAN