Fransa, Romanları sınırdışı eylemini derhal askıya almasını isteyen Avrupa Parlamentosu'na tepkili.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Pierre Lelouche, "Avrupa Parlamentosu'nun kendi itibarını düşürmek üzere olduğunu" iddia etti.

Avrupa Parlamentosu'nun Lizbon anlaşmasıyla önemli bir güce ulaştığını ifade eden Lelouche, bununla birlikte parlamentonun dünkü kararıyla, kendisinin de AB mevzuatına aykırı bir tutum sergilediği yorumunu yaptı.

Lelouche, AB'nin serbest dolaşım mevzuatına göre, birlik vatandaşlarının, çalışmadan başka bir ülkede üç aydan fazla kalamayacağını ifade ederek, serbest dolaşım hakkının, sınırsız bir süre için diğer ülkede hiç bir mali kaynağa sahip olmadan yaşama hakkı vermediğini söyledi.
Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakan Eric Besson, Avrupa Parlamentosu'nun kararıyla ilgili dün yaptığı açıklamada, "Fransa'nın sınırdışı eylemlerini askıya almasının söz konusu olmadığını" söylemişti.

Avrupa Parlamentosu'nun kendilerine bu konuda siyasi bir politika empoze edemeyeceğini ifade eden Besson, Fransa'nın AB kurallarını ve Fransa Cumhuriyeti ilkelerini titizlikle uyguladığı görüşünü dile getirmişti.

Avrupa Parlamentosu, "Sınırdışı kararının AB'nin serbest dolaşım ve azınlık haklarına aykırı" olduğunu, Fransa'nın politikalarının "endişeyle karşılandığı" bildirmişti.

hürriyet