ABD'nin New York kentinde, 11 Eylül 2001 tarihindeki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için anma töreni düzenleniyor.


Dünya Ticaret Merkezi'ne yönelik terör saldırılarında yerle bir olan İkiz Kuleler'den geri kalan "Sıfır Noktası"nda inşaatın devam etmesi nedeniyle, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen tören için, geçen yıl olduğu gibi yine, enkaz alanının hemen yanında bulunan Zuccoti Parkı seçildi.

Tören, Dünya Ticaret Merkezi'nin 11 Eylül saldırılarında yer yer yırtılan Amerikan bayrağının New York
polis
bandosu tarafından sahne alanına getirilmesi, ardından Amerikan Marşı'nın çalınıp hep bir ağızdan söylenmesiyle başladı.

Tören alanını sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen ve
terör
saldırılarında yakınlarını kaybeden aileler doldurdu. Aileler ellerinde 11 Eylül'de kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını ve Amerikan bayraklarını tutuyor ve töreni ayakta izliyorlar.

New York
Belediye
Başkanı Michael Bloomberg, ilk uçağın Kuzey Kulesi'ne çarptığı yerel saatle 08.46'da (TSİ 15.46) çalınan çanın ardından yaptığı konuşmada, tören alanının "dayanışma ve şefkat" duygularıyla dolduğunu, 11 Eylül'ün hiçbir zaman unutulmayacağını belirtti.

Bloomberg, 11 Eylül'de Dünya Ticaret Merkezi'nde hayatını kaybeden 2752 kişinin isimlerinin tek tek yakınları ve gelecek yıl ziyarete açılacak "11 Eylül'ü Anma Müzesi"nde çalışanlar tarafından okunacağını söyledi.

İkinci uçağın Güney Kulesi'ne çarptığı saat olan yerel saatle 09.03'te
terör
kurbanlarını anmak için yine çanlar çalındı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Törene eşiyle birlikte katılan
ABD
Başkan Yardımcısı John Biden da isimlerin okunduğu kürsüye çıkarak duygulu bir şiir okudu. New York Valisi David Paterson da yaptığı konuşmada, "Bugünün herşeye rağmen umut günü" olması gerektiğini belirtti.

Daha sonra Güney Kule'nin çöktüğü 09.59'da da çanlar bir kez daha çaldı ve yine bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. New York'un eski
belediye
başkanı Rudolph W. Giuliani de çanın çalınmasının ardından kürsüde şiir okudu.

Tören,
terör
saldırılarında hayatlarını kaybeden 2752 kişinin isimlerinin okunmasıyla devam ediyor. İsimler, yakınları ve Dünya Ticaret Merkezi'nin yeniden inşasında görev alan işçiler, mühendisler tarafından, ikişerli gruplar halinde alfabetik sırayla okunuyor.

Törende isim okuyan yakınlar zaman zaman son derece duygulu konuşmalar yapıyorlar ve törene katılanlardan alkış alıyorlar.

Törenin isimlerin okunmasıyla ve Kuzey Kule'nin çöktüğü an olan 10.28'de de çanların çalınmasıyla yaklaşık 2 saat kadar daha devam etmesi bekleniyor.

Bu arada başta Dünya Ticaret Merkezi alanı ve çevresi olmak üzere kentte sabahın erken saatlerinden beri güvenlik önlemleri arttırıldı ve tören alanına yakın yerlerin bir bölümü trafiğe kapatıldı.

Törenin ardından aynı bölgede bazı grupların toplanıp Dünya Ticaret Merkezi'ne iki blok uzaklıkta yapılması planlanan İslami Kültür Merkezi'nin inşasını protesto etmeleri bekleniyor. Kültür Merkezi'nin yapılmasını destekleyen karşı bir grubun da gösteri yapması öngörülüyor.

11 Eylül'ün satırbaşları
11 Eylül 2001'de o uçaklar sadece o binalara çarpmadı; dünyanın süper gücüne kendi evinde düzenlenen
saldırıterör
algısını bir anda değiştirdi.

New York'taki İkiz Kuleler yıkıldığında, uluslararası siyasetin çerçevesi yeniden çizildi. Dünya artık eskisi gibi değildi.

Sembolik hedefleri vuran eylemin yapılışı ve hafızalara kazınan o dramatik görüntü,
Amerika
'yı kendinden kilometrelerce uzaktaki iki savaşın içine çekti.

Afganistan'a savaş...
Bush yönetimi terörle savaşa Afganistan'dan başladı; "Ya bizimle ya da teröristlerlesiniz" diyerek dünyayı iki kampa ayırdı. Eylemi gerçekleştiren El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'i Tora Bora dağlarında, Kandahar'da aradı.

Bush gitti, strateji değişti. Sivil ayağı güçlü, Pakistan'ı da kapsayan yeni bir çizgiye kaydı politika. Ama dokuz yıl önce koalisyon güçleriyle girilen Afganistan, ne güvenlikte ne de siyasette istikrar yüzü gördü. Yolsuzluk, yoksulluk, sivil ölümleri hala Kabil'in kaderi.

Irak savaşı...
11 Eylül saldırıları, kitle imha silahları tehdidini dünyanın gündemine soktu.
İslam ve terörü birlikte anmaya başlayan anlayışın sonucu olarak savaşın ikinci durağı, dünyanın muhalefetine rağmen Irak
oldu.

Saddam Hüseyin rejimi devrildi, savaşın gerekçesi sayılan kitle imha silahları bulunamadı. Afgan savaşı ile uluslararası toplumun desteğini alan Amerika, meşru olmayan bu savaşla tek taraflı hareket eden bir güç konumuna düştü.

Savaşın başlangıcından 6 yıl sonra askerinin muharip görevine son veren Amerika, geride güvenliğin ve siyasetin kırılgan olduğu bir
Irak bıraktı. Bugün Irak'ta intihar saldırıları günlük hayatın bir parçası haline geldi. Iraksavaş
korkusuyla her gün aynı cehennemi yaşıyor.

İki cephede savaşan Washington, resmi askeri varlık göstermese de Yemen ve Pakistan da terörle savaşı destekliyor. Korkunun bir süredir yeni adı
İran
ve geri adım atmadığı nükleer programı.

Tahran'a uzattığı eli havada kalan Başkan
Obama
yaptırımlardan sonra da diplomasi dese de, eski alışkanlıklar, korkular ve neoconlar Amerikan siyasetinden kolay silinmiyor.

İslam'a dair tartışmalar
İslam dünyası ise, 11 Eylül'ün ardından hararetli sosyolojik tartışmaların göbeğinde. Havaalanları dahil kamusal alanda terörle bağdaşlaştırılan müslüman dünyası şimdi Ramazan'a denk gelen saldırıların yıldönümünde, sıfır noktası yakınına camii tartışmasına taraf.

Floridada Kuran yakma eyleminin son anda önünün kesilmesiyle provokasyondan dönüldü, ancak yankısı akıllarda yer edecek.

kaynak: (cnntürk)