ABD Savunma Bakanlığı eski istihbarat yetkilisi Anthony Shaffer'ın anılarını anlattığı kitabının tüm kopyalarını daha raflara ulaşmadan satın almaya çalışıyor.


İnternet üzerinde kitap satışı yapılan sitelerde, kitabın sansürlenmiş halinin piyasaya çıkış tarihi 24 Eylül olarak belirtiliyor.

İlk baskısı 10 bin kopya olarak çıkarılan "Operation Dark Heart" isimli kitabın
ABD
'nin Afganistan ve Pakistan'da yaşadığı utanç verici olayları ve Amerikan ordusunun Taliban'a karşı savaşı kazanma fırsatı nasıl kaçırdığını tüm detaylarıyla anlattığı tahmin ediliyor.

Kitabın yayınevi St Martin's Press'le görüşen bakanlık yetkilileri ulusal güvenlik gerekçeleriyle eldeki bütün kopyaları satın almaya uğraşıyor. Yayınevinin kitapların bakanlığa satışına bir itirazı yok ancak sansürlü versiyonun nasıl hazırlanacağı ve ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda tartışmalar yaşanıyor.

İnternet üzerinde
kitap
satışı yapılan sitelerde ise kitabın bu halinin 24 Eylül tarihinde piyasaya çıkarılacağı belirtiliyor.

Ordu Shaffer'ın 2003 yılında Afganistan'ın Bagram şehrindeyken gördüğü "karanlık operasyonlar" üzerine bir
kitap
yazmasına onay vermişti ancak ortaya çıkan çalışma istihbarat yetkililerini ve savunma bakanlığını alarma geçirdi.

Yetkililer kitapta Amerikan istihbarat ajanlarının isimleri ve kötü sonuçlanan operasyonların raporları gibi birçok gizli bilginin yer aldığını ve kitabın geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Konuya yakın bir kaynak bazı önemli bilgilerin zaten silindiğini ancak Pentagon'un 20 yıl öncesinden detayları ve hatta kamuoyunun bildiği noktaları bile kitaptan çıkarttırmak istediğini söyledi.


kaynak: ekolay.net