Amerika, Suudi Arabistan ile tarihinin en büyük silah anlaşmasını imzalamaya hazırlanıyor. Onlarca hava aracı içeren 60 milyar dolarlık anlaşmanın hedefi İran.


ABD ile Suudi Arabistan, 60 milyarlık dev bir silah anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. İran'a karşı yürütülen politikanın bir parçası olarak görülen anlaşmanın gelecek haftaya kadar Amerikan Kongresi'nde görüşülmesi bekleniyor.

ABD'nin bugüne kadarki en büyük
silah satışı olan anlaşma paketi, 84 yeni F-15 savaş
uçağının yanı sıra 70 F-15'in yenilenmesini de içeriyor. Pakette 70 Apache helikopteri, 72 Black Hawk ve 36 Black Bird helikopteri de bulunuyor.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kongre'ye anlaşmayı bildirdi. Bu bildirimle birlikte Kongre'nin anlaşmayı inceleme süreci başlıyor.

Bu süreçte anlaşmaya bazı koşullar eklenmesi ya da iptal edilmesi mümkün. Ancak uzmanlar Kongre'nin anlaşmaya onay vereceği fikrinde birleşiyor. Zira Kongre'nin Suudi Arabistan gibi geleneksel bir müttefike
silah satışına karşı çıkmayacağı, yönetimin de Riyad'ın İran'a karşı güçlendirilmesi gerektiği tezini işleyeceği belirtiliyor. Paketin, istihdam yaratıcı özelliği sayesinde de Kongre'den geçmesinin kolaylaşacağı tahmin ediliyor. Anlaşmanın ABD'de 75 bin kişiye istihdam sağlayacağı belirtiliyor. Anlaşmanın Kongre'den geçmesi durumunda, ABD'nin bugüne kadarki en büyük silah
satışı gerçekleşmiş olacak.

kaynak: (Milliyet)