Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, inşaat yasağının devam etmemesi halinde müzakerelerden çekilecekleri tehdidinde bulunmasına karşı İsrail’de ağıt basan görüşün, yasağın süresinin uzatmayacağı yönünde.
İşgal altındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetinin 10 aylık süreyle uygulamaya koyduğu inşaat yasağı, gece yarısı (TSİ 01.00) itibarıyla sona erdi.

Müzakerelerde arabuluculuk yapan Amerikan tarafının yasağın en azından bir süre daha devam etmesi yolundaki çabaları ise somut sonuç vermedi ve İsrail, yasağın süresini uzatmadı.

İsrail Ulaştırma Bakanı Likudluu Yisrael Katz, yasağın sona ermesiyle yerleşimcilerin gece yarısı sonrası itibarıyla, ellerinde yasal izinleriyle evlerini yapmaya başlayabileceklerini söyledi.

İsrail ve Filistin tarafının bu saatten sonra atacağı adımlar, Filistin-İsrail barış görüşmelerini de doğrudan etkileyecek. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın, inşaat yasağının devam etmemesi halinde müzakerelerden çekilecekleri tehdidinde bulunmasına karşı İsrail’de ağıt basan görüşün, yasağın süresinin uzatmayacağı yönünde.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, sürenin dolmasına saatler kala yaptığı yazılı açıklamasında Abbas’a “tarihi anlaşmayı” gerçekleştirme çağrısında bulundu ve Abbas’ın müzakere masasından çekilmemesi için Amerika, Mısır ve Ürdünlü yetkililerle görüştüğünü belirtti. Abbas’ın da müzakere masasından çekilmeden önce müttefik Arap rejimleriyle görüştüğü öğrenildi.

Filistin Yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Redina ise Abbas’ın müzakerelere devam etmek istediği fakat bunun için yerleşim merkezlerindeki inşaat yasağının süresinin uzatılması gerektiğini söyledi.

Mahmud Abbas, dün yaptığı konuşmasında “İsrail, yerleşim merkezleriyle barış arasında tercih yapmak zorunda” demiş, yerleşim merkezlerindeki inşaatların devam ettiği bir dönemde müzakerelerin vakit kaybından başka bir şey olmadığını söyledi
..

Kaynak : Haber100/Dünya....