Ege'deki 150 kaçak göçmen dolu ahşap tekneden, ''Batıyoruz, bizi kurtarın'' mesajı geldi
26 Nisan 2007 Perşembe 16:15Türkiye'den Yunanistan'a kaçak olarak gitmek isteyen 150 kişinin bulunduğu teknenin Ege Denizi'nde su aldığı ve batma tehlikesi geçirdiği öne sürüldü. Adının; Batusay Ersoy olduğunu söyleyen genç, saatlerdir yardım beklediklerini belirterek, “Ne olur bizi kurtarın'' dedi.
Kadın ve çocukların da bulunduğu tekneden 0 5 814 57 38 numaralı cep telefonu yardımıyla yardım bulmaya çalışan 28 yaşındaki Batusay Ersoy, 22 metrelik, adı silinmiş ahşap bir tekneyle dün gece yarısı İzmir'in Seferihisar İlçesi'nden Atina'ya gitmek üzere denize açıldıklarını anlattı.
Ersoy, “Eski bir ahşap teknedeyiz. Atina'nın güneyinde Andros ve Tinos adalarının arasından geçerken tekne su almaya başladı. Şu anda teknede panik var. 4 saattir aramadığım yer kalmadı. Küçük bir Yunan sahil güvenlik botu geldi, askerler bizi gördü, sonra geri döndü. Uzaktan bir de yolcu gemisi geçti ama bizi görmediler. Ne olur çabuk yardım gönderin batıyoruz'' dedi. Batusay Ersoy, teknede Türk, Iraklı, Afgan, Somalili ve Moritanyalı 150 kaçağın bulunduğunu da söyledi.
Bugün saat 07.00 de yapılan telefon görüşmesi sırasında Arapça ve İngilizce konuşan kadın ve çocukların yardım çağrıları ve feryatları da duyuldu. Ardından cep telefonuyla irtibat kesildi. Bu bilgi Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ulaştırıldı. Sahil Güvenlik komutanlarının, Ege Ordu Komutanlığı aracılığıyla yardım girişimine başladığı kaydedildi.