Avusturya'da her dört öğrenciden biri alkolik


Avusturya'da her dört üniversite ve kolej öğrencisinden birinin alkolik olabileceği belirtildi. Bir gençlik organizesi olan Jungarbeiter-Bewegung tarafından yapılan araştırmada, üniversite ve kolej öğrencilerinin yüzde 90'nın alkol kullandığı ortaya çıktı. Araştırmayı değerlendiren doktorlar, bu öğrencilerinin dörtte birinin alkolik olabileceğinin altını çizdi."Neden alkol kullanıyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 48,5'i "güzel tadı var" derken, üçte biri ise "içtikten sonra iyi hissediyorum" şeklinde yanıt verdi. Ülke genelinde binlerce öğrenci ile anket yapan Jungarbeiter-Bewegung, öğrencilerin yüzde 35'nin hayatlarının herhangi bir döneminde uyuşturucu kullandıklarını da ortaya çıkardı.
Araştırmada, öğrencilerin sadece yüzde 2,3'ünün düzenli olarak marihuana içtikleri de belirtilirken, yüzde birinin kokain, ecstasy ve benzer uyuşturucular kullandığı kaydedildi.
Öte yandan, Avrupa Komisyonu'nun yayınladığı rapora göre de Avusturyalıların yüzde 15'i haftada dört ya da beş defa alkol kullanıyor. Raporda bu rakamın Avrupa ortalamasının üzerinde olduğunun da altı çizildi.

haberaktuel