Patenle İstanbul'dan Konya'ya gittiler
26 Nisan 2007 Perşembe 15:15 Yaklaşık 15 yıldır birlikte paten kayan 3 arkadaş, Snickers Cross Türkiye projesi kapsamında bin 500 kilometre yol katederek rekor kırmayı hedefliyor. İstanbul'dan yola çıkan arkadaşlar, 750 kilometre yol kat ederek Konya'ya gelirken birçok zorluklarla karşılaştı.
İstanbul'dan yola çıkan 30 yaşındaki Güney Cino, 27 yaşındaki Tan Uysaloğlu ve İlhan Bilir, İstanbul Beşiktaş'tan patenleriyle yola çıkarak Yalova, Bursa, Eskişehir, Ankara'dan sonra Konya'ya ulaşıp 750 kilometre yol kat etti. 750 kilometrelik yolu 27 günde kat ettiklerini belirten Güney Cino, "4 şehri geride bıraktık ve 5. şehre ulaştık. Konya'dan sonra Adana, Gaziantep üzerinden Şanlıurfa'ya ulaşacağız, bin 500 kilometre yolu tamamlayacağız. Dünyada kimse ülke turuna çıkmamıştır. İlk olduğumuzu düşünüyorum. Yolda gelirken birçok zorluklarla karşılaştık. Yollarda emniyet şeritleri yok. Bazen yolda meydana gelen kazalara yardım ettik, bazen de çok korktuk" dedi.
En çok korktuklarının bir çoban köpeği olduğunu anlatan Cino, "Sivrihisar yolunu geçtiğimizde koyunların arasından çıkan çoban köpekleri saldırdı. Biz de en yüksek hızı orada yaptık. Arkamıza bile bakmadan yaklaşık 1 kilometre boyunca kaydık. Ama çok korkmuştuk. Çoban sonradan ıslık çalarak köpekleri çağırdı, öyle kurtulduk. Yoksa bize yetişeceklerdi. İstanbul'dan yola çıktığımızdan beri 750 kilometre yol yaptık ama Ankara, Konya arasında rekor kırarak 112 kilometre yolu 5 saatte aldık. Bu da bizim için
bir başarıdır" şeklinde konuştu.
Konya'da patenleriyle kayan 3 sporcu, "Cross Türkiye" projesi sonrasında patenin bir spor olarak algılanmasını ve paten federasyonunun kurulmasını istediklerini kaydederek, vatandaşlara çikolata dağıttı.
HALİL İBRAHİM VARLI /IHA