CHP ve AKP'den birer milletvekili istifa etti
26 Nisan 2007 Perşembe 14:45CHP Hatay Milletvekili İnal Batu ve AKP'li Hamza Albayrak partilerinden istifa etti.
Partisinden istifa ederek DYP'ye geçeceği öne sürülen CHP Hatay Milletvekili İnal Batu, “Parti değiştirmem 367 tartışmasıyla ilişkilendirilirse üzülürüm” dedi.
Batu, DYP'ye katılacağına ilişkin haberlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu an CHP üyesi olduğunu, cumhurbaşkanı seçimin ilk ve ikinci tur oylamalarına katılmayacağını söyledi.
Konuyla ilgili haberleri “Bunlar ileriye dönük spekülasyonlar” diye nitelendiren İnal Batu, DYP ile görüşmesini yalanlamazken, bu konuda yorum yapmayacağını kaydetti. CHP'li Batu, “Parti değiştirmemin 367 tartışmasıyla ilgisi yok. Parti değiştirmemle ilişkilendirilirse üzülürüm” diye konuştu.
DYP yöneticileri, Batu'nun Pazartesi günü 10.30'de düzenlenecek törenle partiye katılımının gerçekleşeceğini söyledi. CHP'de bir süre parti yönetiminde etkin konumda olan Batu Genel merkez yönetimiyle ters düşmüş ve "küskünler" safına katılmıştı.

AKP'Lİ ALBAYRAK İSTİFA ETTİ
AK Parti Amasya Milletvekili Hamza Albayrak da partisinden istifa etti. Albayrak'ın istifasıyla AK Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 353'e düşerken, bağımsızların sayısı ise 11'e yükseldi. Albayrak'ın istifasının Amasya'daki bazı yolsuzluklardan kaynaklandığı ancak Köşk oylamasına katılacağı bildirildi.
Hamza Albayrak, "seçim bölgesindeki yolsuzluklar karşısında Genel Merkezin duyarsız kalmasından duyduğu üzüntü ve lüzum üzerine" AK Parti'den istifa ettiğini bildirdi.
Albayrak, yayınladığı yazılı açıklamada, istifasının "kesinlikle kişisel hırstan kaynaklanan bir durum" olmadığını ifade etti.
Yolsuzluklarla mücadele konusunda, TBMM KİT Komisyonu'nda sonuç alamadığı için daha önce Komisyondaki görevinden istifa ettiğini vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti:
"AK Parti Amasya İl Teşkilatında olan yolsuzluklarla ilgili, yaklaşık 3 aydır Genel Merkezin nezdinde yaptığım resmî girişimlerden bir sonuç alamadım. Konunun basına intikal etmesine rağmen, Genel Merkezin duyarsız kalmasından duyduğum üzüntü ve lüzum üzerine partimden istifa ediyorum."

PARLAMENTONUN YENİ SANDALYE DAĞILIMI ŞÖYLE:

AK Parti : 353
CHP : 151
ANAP : 20
Bğmsı : 11
Bos : 8
DYP : 4
GP : 1
SHP : 1
HYP : 1