4 yıl önce çıraktı, azmetti, şimdi fabrikatör oldu
26 Nisan 2007 Perşembe 13:30 Çırak olarak başladığı mesleğinde yıllarca çalıştıktan sonra 2003 yılında maden işlerinin yapıldığı tesisleri üreten ve montajını yapan Ahmet Ege, şimdi de 75 kişinin istihdam edileceği fabrikasının temelini attı.
Çocukluğundan itibaren Aksaray sanayisinde çalışan ve mesleğinin sırlarını öğrenen Ahmet Ege, önce makine ustası oldu, ardından da kendi fabrikasını kurdu. 2003 yılında açtığı küçük bir atölyede işlerini geliştirerek müşteri potansiyelini artıran makine ustası Ege, Mercedes Benz başta olmak üzere birçok fabrikaya otomotiv yedek parçası üretmeye başladı. Teşvik Yasası kapsamına alınan memleketi Aksaray'da istihdam oluşturmaya karar verdiğini belirten işadamı Ege, Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 75 kişinin çalışacağı kendi fabrikasının temelini attı.
Çıraklıktan yetiştiğini ve işini severek yaptığını belirten EGEAY Makine Sanayi A.Ş. sahibi Ahmet Ege, "Her zaman nasıl kendime ait bir işyeri kurarım düşüncesinde oldum. Eğer aileniz varlıklı değilse, bir işyeri açmak çok kolay değildir. Biz dost ve arkadaşlarımızın desteğini alarak çıktığımız yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Şimdi makine imalatı ve otomotiv yan sanayi sektöründe hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Yeni atılımlar yapmak için OSB'de yer tahsisi yaptırdık ve hızla fabrikamızı inşa ediyoruz.
İnşallah en kısa zamanda fabrikamızı tamamlayarak pazar payımızı da geliştireceğiz. Yeni projelere imza atarak, bilinçli bir şekilde büyüme sürecine girdik. OSB'de kurulan fabrikamızın faaliyete girmesiyle birlikte 25 olan çalışan sayımız 3 katına yükselecek. Ayrıca üretimimizin bir kısmını ihraç etmek için şimdiden çalışmalar yapmaya başladık. Hatta bazı bağlantılarımız oldu ve makine göndermeye de başladık" dedi.
HAKAN ÇAL /IHA