Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk oylama yarın!
26 Nisan 2007 Perşembe 11:35TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı için ilk tur oylama yarın yapılacak.
Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuruların dün gece sona ermesinin ardından yeni bir sürece giriliyor. TBMM Genel Kurulu, yarın saat 15.00'te Meclis Başkanı Bülent Arınç başkanlığında toplanarak, 11. cumhurbaşkanını için ilk tur oylamaya başlayacak.
Gündemine başka bir konuyu almayacak olan Genel Kurulda doğrudan gizli oylamaya geçilecek. Milletvekilleri, seçim bölgelerine göre sıraya geçecekler ve oluşturulacak kuruldan alacakları mühürlü zarflarla kabinlere girerek oylarını kullanacaklar.
Milletvekilleri, destekledikleri iki adaydan birinin isminin yanına çarpı işareti koyacak. Milletvekilleri, zarfın içine yerleştirdikleri oy pusulalarını, Bakanlık Divanı kürsüsü önündeki kupalara atacak.
Cumhurbaşkanı seçilebilmek için AK Parti Kayseri Milletvekili, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay yarışacak.
Anayasanın cumhurbaşkanı seçimini düzenleyen 102. maddesine göre, ilk turda seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oy aranacak. Bu turda hiçbir adayın bu çoğunluğa ulaşamaması durumunda ikinci tur oylama, 2 Mayıs Çarşamba günü yapılacak. Bu turda da seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 aranacak.
İkinci turda cumhurbaşkanı seçilememesi halinde, üçüncü tur oylamaya geçilecek. 9 Mayıs Çarşamba günü yapılacak üçüncü turda, üye tam sayısının salt çoğunluğun (276) sağlanması gerekiyor. Bunun sağlanmaması halinde ise son tur oylama, 15 Mayıs Salı günü yapılacak. Bu turda en çok oyu alan cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.
TBMM'de yapılacak turlar sonucunda Türkiye'nin 11. cumhurbaşkanı seçilecek. 11. cumhurbaşkanı 16 Mayısta Genel Kurulda and içerek görevine başlayacak.
Anayasanın, "Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisiyle ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer" hükmü uyarınca, cumhurbaşkanı seçilinceye kadar adaylar görevini sürdürebilecek, ancak seçildikten sonra göreve başlayacağı tarihe kadar geçen sürede görevini sürdürmemesi, yazılı kural olmasa da teamüller arasında bulunuyor.