Netanyahu'ya göre Ortadoğu'da tek demokratik ülke İsrail
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ortadoğu'daki tek demokratik ülkenin İsrail olduğunu öne sürdü. Netanyahu ve diğer İsrailli liderler daha önce Ortadoğu'da İsrail ile birlikte Türkiye'yi de demokratik ülke olarak sayıyordu.İsrail'in dün parlamentoya sunduğu ve Yahudi olmayanları hedef alan 'sadakat yemini' yasa tasarısı öncesi İsrail kabinesinde sert tartışmalar yaşandı. Tasarıyı hazırlayan Adalet Bakanı Ya'akov Ne'eman Yahudi ya da Yahudi olmayanların eşit ölçüde İsrail'in 'Yahudi ve demokratik kimliği' üzerine yemin etmeleri gerektiğini söyledi. Kabine toplantısında konuşan Netanyahu ise tasarıya desteğini tekrarlayarak, "İsrail devleti Yahudi halkının ulusal, tüm halklarının ise demokratik devletidir." Dedi.
"Bugün ne yazık ki, pek çoğu Yahudi halkıyla anavatanları arasındaki tek bağı ve hatta Yahudi halkıyla devletleri arasındaki ilişkiyi bulanıklaştırmaya çalışıyor." diyen Netanyahu, kimsenin demokrasi konusunda kendilerine vaaz vermemesini de istedi. Devletlerinin siyonizm temelleri üzerinde inşa edildiğini söyleyen Netanyahu, Ortadoğu'daki tek demokratik devletin İsrail olduğunu da iddia etti. Dünyada başka Yahudi devleti de bulunmadığını da anlatan Netanyahu, kendilerine katılmak isteyenlerin bu şartlara uymaları gerektiğini de vurguladı.

Tasarıya karşı oy kullanacağını söyleyen İşçi Partisi Lideri ve Savunma Bakanı Ehud Barak ise bazı değişiklikler yapılmadıkça tasarının aleyhinde oy kullanacağını söyledi. Barak, sadakat yemininde 'Yahudi ve demokratik devlet' ifadesi yerine 1948 tarihli Bağımsızlık Bildirgesi'ne vurgu yapılmasını istiyor.
Başta Binyamin ben Eliezer olmak üzere diğer İşçi Partili bakanlar da tasarının aleyhinde oy kullanacaklarını açıklamıştı.


haberaktuel