İtalya da burkayı yasaklayacak

Fransa'nın ardından İtalya da kamuya ait alanlarda Müslüman kadınların burka kullanmasını yasaklamaya hazırlanıyor.

Cumhuriyet- İçişleri Bakanı Roberto Maroni’nin girişimiyle bakanlık bünyesinde kurulan İtalya’daki İslam Komitesi’nce hazırlanan taslak yasa, Meclis’e sunuldu. Öneri yasada, Kuran’da Müslüman kadınların burka, nikap ve benzeri örtülerle kapanmaları konusunda bir emir yer almadığına dikkat çekilerek, gereksiz tartışmaların önüne geçmek için yeni düzenlemede İslam dininin adının geçmeyeceği ifade edildi. İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyetini yürüten İtalya’daki İslam Komitesi’nce hazırlanan taslak yasa, Meclis Yasama Komisyonu’na iletildi.

İtalya’da 1975 yılından bu yana yürürlükte olan 152 numaralı yasanın 5. maddesi, kamuya ait alanlarda herhangi bir gerekçe belirtilmeden kask ve benzeri objeler ile gezilmesini yasaklıyordu. Taslak yasa, bu maddede bir değişikliğe giderek burka ve nikap gibi Müslüman kadınların kimliklerini saklayan örtülerin kamu alanlarında kullanımını yasaklamayı öneriyor.

İçişleri Bakanlığı’nda görevli Alfredo Mantovano yaptığı açıklamada, burkanın kullanımını İtalya genelinde kamuya ait tüm alanlarda yasaklamayı hedeflediklerini ancak bu uygulamanın gereksiz tartışmalara neden olmaması için İslam dininin adına vurgu yapmayacaklarını dile getirdi.

Cumhuriyet