"ABD olmadan ayakta kalamayız"


İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "ABD'nin dostluğu olmaksızın ülkesinin ayakta kalamayacağını" belirtti.

Tel Aviv - Ordu radyosunun haberine göre, Yahudi Toplumu Siyaset Planlama Enstitüsü'nün Kudüs'te düzenlediği bir toplantıda konuşan Peres, "Nasıl ki ABD, İsrail'in güvenlik gereksinimlerini anlayışla karşılamaya çalışıyor, İsrailliler olarak bizim de ABD'nin güvenlik gereksinimini anlamamız lazım" ifadesini kullandı. Peres "ABD'nin bize verdiklerini tabii ki biz de aynen geri veremeyiz ama kendi çapımızda yardımcı olabiliriz" şeklinde konuştu.

Peres, İran'ın hem İsrail hem de Amerika'ya en büyük tehdidi oluşturduğunu da kaydetti.
İsrail Cumhurbaşkanı, "ülkesinin bu koalisyonun oluşmasına duyurularla değil, Filistinlilerle olan ikincil önemdeki çatışmaya son verip, Amerika'nın İran tehdidine odaklanmasına olanak sağlayarak katkı yapabileceğini" vurguladı.


İsrail Cumhurbaşkanı Peres, ABD'nin eski başkanlarından George Bush'un, Irak gibi Arap ülkelerine demokrasi getirme yolundaki teşebbüslerine de eleştiride bulundu ve "ABD Başkanı Bush'un bu yöndeki çabalarını takdirle karşılıyorum. Ama bu mümkün mü? " ifadesini kullandı.

Peres, "bir krala gidip 'haydi seçime' demenin güçlüğüne" işaret ederken, "bunun bir hindiyi Şükran Günü ziyafet tepsisine oturmaya davet etmeye benzediğini" kaydetti. İsrail Cumhurbaşkanı, "Müslümanların kendi yollarını kendi seçmeleri gerektiğine inandığını" söyledi.


AA