"Müslümanlar 11 Eylül'de bizi öldürdü"


Washington Post'da yıllarca muhabirlik ve köşe yazarlığı yapmış olan, şimdi Fox News Channel için çalışan haber yorumcusu Juan Williams, "İslami kıyafet" giymiş kişilerle ilgili sözleri nedeniyle ülkede büyük bir tartışmayı ateşledi.

Washington- Aynı zamanda National Public Radio (NPR) mensubu olan Williams'ın bu radyodaki işine son verildi ancak Fox News ise yorumcusunu savundu. Williams, pazartesi günü Fox News'de "The O'Reilly Factor" adlı programdaki konuşması sırasında, programın sunucusu Bill O'Reilly ile 11 Eylül terör saldırılarını konuştu. Konu, O'Reilly'nin geçen hafta ABC televizyonunda sarfettiği, "Müslümanlar 11 Eylülde bizi öldürdü" şeklinde, program sırasında da protestolara yol açan ifadelerine geldi.

O'Reilly, pazartesi günü yayımlanan şovuna davet ettiği Williams'a, "o sözlerimin nesi hataydı ki?" diye sorunca, Williams, "bence doğruyu söyledin" karşılığını verdi. Williams, "ben yobaz değilim, bu ülkedeki insan hakları hareketine ilişkin kitaplar yazdığımı da bilirsin. Fakat bir uçağa bindiğimde, İslami kıyafet giymiş yolcuları görünce kaygılanıyorum, geriliyorum" dedi.

Ülkedeki İslami kuruluşlar Williams'ı, tüm Müslümanları kuşku altında bırakmakla suçladı. Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR), Williams'ın çalıştığı haber kuruluşlarına çağrı yaparak, "ülkedeki diğer ırklar, etnik veya dinsel azınlık grupları hakkında böyle yorumlar yapan bir gazeteciye, ilgili haber kuruluşları müsamaha göstermemeli" denildi. CAIR Başkanı Nihad Awad, Williams'ı, Müslüman olarak görüntü verebilecek tüm uçak yolcularının tehdit olarak görülmesine haklılık kazandırmaya çalışmakla suçladı.
Ulusal Radyonun, Williams'ın işine son vermesi, Cumhuriyetçi Parti'den tepkilere yol açtı.


Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich, Kongre'nin, "sansürcü olduğu" gerekçesiyle, bu radyoya yardımı kesmesi çağrısı yaptı. Radyoya karşı protestolara, partinin başkanlık seçimindeki aday adayı Sarah Palin de Twitter'dan katıldı.
Profesyonel Gazeteciler Birliği Başkanı Hagit Limor, Williams'ın ifade özgürlüğünü savunduklarını belirtmesine karşın, "basmakalıp ifadelerden kaçınılmasını gerektiren gazetecilik etik kuralları uyarınca, NPR radyosunun (işten uzaklaştırma) kararının gerekçesini anlayışla karşılıyoruz" dedi.


Robert C. Maynard Gazetecilik Eğitim Enstitüsü'nün Başkanı Dori J. Maynard ise, NPR'nin Williams'ı işten uzaklaştırmakla bir fırsatı kaçırdığını söyledi. Maynard, "Onun söylediklerinden nefret ediyorum. Ancak söylediği şey ne yazık ki diğer insanların da düşündüğü şeyler. Bu yüzden, söylediği şeyler hakkında programlar yapıp, bunları tartışmalılardı. Tartışma olmayınca, bu tür düşüncelerin uzaklaştırılması da mümkün olmuyor" diye konuştu.


AA