Endonezya'da volkan patladı: 20 yaralı

Endonezya'nın Java adası Merapi dağındaki volkanın alev püskürmeye başlaması ile etrafa yayılan sıcak küllerden 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Foto Galeri - Endonezya'da volkan paniği

Endonezyalı bilim adamları dün volkanın patlayacağı uyarısında bulunması ile yanardağ etrafındaki köyler tahliye edilmişti.

Endonezya'nın Java adasındaki Merapi volkanının patlaması sonucu 20'ye yakın kişinin sıcak küllerden yaralandığı ifade edildi. Bölgedeki en üst düzey volkan bilimci Subandriyo, volkanın alacakaranlıktan hemen önce püskürmeye başladığını aktardı.

Endonezya makamları, dün bilim adamlarının uyarısı üzerine Merapi volkanı çevresindeki köyleri tahliye etmeye başlamıştı. Yerel makamlar, 13 kişinin tahliye edilerek oluşturulan güvenli kamplara yerleştirildiğini kaydediyor. Yanardağın bugün de patlaması ile Merapi çevresinde geniş bir güvenlik şeridi oluşturdu.

En son 2006'da Merapi volkanında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994'de ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi yaşamını yitirirken, 1930'dan bu yanan aynı volkan bin 300 can aldı.

CİHAN