İsrail'in politikalarını hahamlar belirliyor


Filistin'deki işgal ve etnik temizlik politikasını meşrulaştırmak için kendisini eleştirenleri “Yahudi karşıtlığıyla” itham eden İsrail, tüm halkları Yahudilerin köleleri olarak gören ırkçı hahamların kontrolünde. “Yahudi olmayanların varlık sebebi, Yahudilere hizmettir” sözleriyle gündeme gelen İsrail'deki Şas Partisi'nin ruhani lideri Haham Ovedya Yosef'in bu sözleri, İsrail toplumunun büyük bir kesiminde karşılık buluyor.MEHMET NEDİM ASLAN'ın haberi...

Yosef'in dünyayı şaşırtan ancak İsrail'de hiç de şaşkınlık oluşturmayan bu sözlerinin benzerlerini İsrailli başka hahamlar da dile getirmişti.

“YAHUDİ OLMAYANLARIN ÖLDÜRÜLMESİ SEVAP”

İsrail toplumunun büyük saygı duyduğu hahamlardan İzak Şapiro yazdığı “Kral'ın Tevrat'ı” kitabında bebek, kadın ve yaşlılardan Yahudi olmayanların Yahudiler tarafından öldürülmesinin mübah olduğunu belirtiyor. Şapiro, bu fetvasını da Batı Yakası'nda iki Filistinli çobanı öldüren ve bunu itiraf eden bir Yahudi'ye atfen yapmıştı. Şapiro bir fetvasında da, Filistinlilerin can ve mallarının Yahudilere helal olduğunu belirtmiş ve Yahudilerin Filistin'in gerçek sahipleri olduğunu söylemişti.

“1 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRELİM”
Yosef ve Şapiro gibi İsrailliler tarafından saygı ve hürmet gören ve geçtiğimiz aylarda ölen haham Mordechai Eliyahu, düşman çocuklarının bile öldürülmesinin hayırlı olduğunu söylemişti. Eliyahu, “Biz 100 kişiyi öldürdükten sonra hala durmazlarsa o zaman bin tanesini öldürelim. Yine durmazlarsa, bu sefer on bin kişiyi öldürelim, yine de durmazlarsa yüz bin hatta bir milyon kişiyi öldürmeliyiz. ‘Onları' durdurmak için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı” demişti.

“VAHŞET BAZEN GEREKLİ VE MÜBAH”
İsrail ordusunun politikasını verdikleri fetvalarla şekillendiren hahamlardan biri de haham general Avi Ronzki. Ronzki, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği ve yarısından fazlası çocuk olan 1400 kişinin katledildiği saldırı için hazırladığı kitapçıkta, “Bebeklerin ve sivillerin öldürülmesi sevaptır” ifadelerini kullanmıştı. Tüm Filistinlilerin öldürülmesi gereken düşmanlar olduğunu belirten Ronzki, vahşetin bazen gerekli ve mübah olduğunu söylemişti.

YENİ AKİT