NATO Afganistan için yine asker istiyor


NATO, Ankara'nın kapısını yeni bir istemle çaldı... Genelkurmay Başkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, NATO Afganistan için Türkiye'den yeniden ek asker talebinde bulundu. Şimdi bu talep değerlendiriliyor.


Cumhuriyet / Ankara Büro- Türkiye ile NATO arasında “Füze Kalkanı Projesi”ne ilişkin pazarlıklar yürütülürken, Ankara’dan Afganistan için yeni bir talepte daha bulunulduğu öğrenildi. NATO, Türkiye’den Afganistan’daki asker ve sivil personel sayısını yeniden arttırmasını istedi. Asker talebi ile ilgili yanıtın 19 - 20 Kasım tarihde Lizbon’da gerçekleşecek NATO zirvesinde iletilmesi bekleniyor.

1828 askerin sayısı artacak

Kabil Bölge Komutanlığı’nı yürüten Türkiye’nin halen Afganistan’da Tuğgeneral Levent Çolak komutasında 1828 kişiden oluşan tugay seviyesinde birliği mevcut. 1 Kasım 2009 tarihinde Kabil Bölge Komutanlığı’nı devralan Türkiye, bu görevini 1 Kasım 2011 tarihine kadar sürdürecek. Ankara, NATO’nun yeni talebine olumlu yanıt verirse asker sayısı yeniden arttırılacak. Talebe olumlu yanıt verilmesi durumunda, Afganistan’da görevlendirilecek yeni askerlerin, terör, uyuşturucu ile mücadele ve mayın temizleme görevinde kullanılmayacağı belirtiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar Türkiye’de 465, Afganistan’da ise 8000’in üstünde Afgan askerine eğitim verdi.

Katkımız sınırsız

Türkiye, 2001 yılından bu yana Afganistan’da istikrarın sağlanması için katkıda bulunuyor. Afganistan’da 2002 ve 2005 yıllarında iki kez Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) Komutanlığını üstlenen Türkiye, 2007 yılında da Kabil Bölge Komutanlığı’nın liderliğini 8 ay süreyle yerine getirdi. Ankara, Afganistan’a lojistik destek için NATO güçlerine Türk hava sahasını ve havalimanlarını da kullandırıyor. ABD bu kapsamda özellikle İncirlik Üssü’nü yoğun olarak kullanıyor. Türkiye, Afganistan operasyonları için Konya’daki 11. Ana Jet Üs Komutanlığı’na Havadan İhbar ve Erken Uyarı (AWACS) uçaklarının konuşlanmasına da zaman zaman izin veriyor. Türkiye, Afganistan’a ayrıca nakdi yardımlarda da bulunuyor.

İki de PRT açtık

Türkiye’nin ayrıca Afganistan’ın Şibirgan ve Vardak bölgelerinde iki il imar timi (PRT) bulunuyor. Türkiye’nin Afganistan’daki ilk imar timi 12 Kasım 2006 tarihinde açıldı. Vardak’taki imar timi dört yılda, 130 çalışanıyla 27 milyon dolar harcayarak 120 projeye imza attı. Afgan polislerinin, sağlık çalışanlarının ve diğer idari yöneticilerinin eğitimi imar timleri aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Şibirgan’daki imar timi ise geçtiğimiz yaz aylarında göreve başladı. Şibirgan’daki imar timini yaklaşık 300 kişilik askeri birlik koruyor.Barkın Şık