Ses kaydı Usame Bin Ladin'e ait'


Fransa, dün yayımlanan ve tehdit içeren ses kaydının büyük olasılıkla El Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'e ait olduğunu açıkladı.

Paris- Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, ilk belirlemelerin ses kaydının Bin Ladin'e ait olduğunu gösterdiğini belirtti.
Kaydın sadece terör tehdidi gerçeğini bir kez daha gösterdiğini kaydeden sözcü, Fransız yetkililerin bu tehdide karşı ülkeyi ve vatandaşlarını korumak için önlemler aldığını ve almaya devam ettiğini vurguladı.
Valero, gazetecilere yaptığı açıklamada, yetkililerin Nijer'de 16 Eylül'de rehin alınanları kurtarmak için uğraştığını, Bin Ladin'in tehditlerinin çabalara gölge düşüremeyeceğini, Fransa'nın terörle mücadeleye müttefikleriyle devam edeceğini belirtti.
El Cezire televizyonu dün, Bin Ladin'e ait olduğu sanılan bir ses kaydının yayımlandığını, ses kaydında Bin Ladin'in, Nijer'de 5 Fransızın geçen ay kaçırılmasıyla ilgili olarak Fransız hükümetinin politikalarını suçladığını duyurmuştu.
Fransa'nın hedef alındığı sesli mesajda, Fransızların kaçırılmasının, ''Fransa'nın Müslümanlara yaptığı haksızlığa bir tepki'' olduğu belirtilmişti. Kayıtta, ABD öncülüğünde Afganistan'daki savaşı desteklediği ve peçeli çarşafın yasaklanmasıyla ilgili yasa nedeniyle intikam almak için Fransızların öldürüleceği tehdidinde de bulunulmuştu.
Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, Afganistan'daki Fransız askerlerinin 2011 başında ülkeden çekilmeye başlayabileceğini, bunun ses kaydıyla bağlantısının olmadığını belirtirken, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner tehditlerin kabul edilemez olduğunu söyledi.


AA