En büyük yat fuarı Hamburg'ta


Kuzey Almanya'nın en büyük yat fuarı olan 51. Hanseboot yat fuarı, Hamburg kentindeki Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.


Hamburg- Katılan 750 şirket arasında bir Türk şirketinin de yer aldığı fuar, 7 Kasıma kadar açık kalacak.
Wiesbaden kentinden fuara katılan turizm firması "Argos Yachtcharter und Touristik GmbH"nın sahiplerinden ve şirketin pazarlama müdürü olan Ayşegül İnceören, 32 yıldan beri yat turizmine hizmet ettiklerini belirterek, "Hamburg fuarı bizim için çok önemli. Kuzey Denizi'ne yakın olmasından dolayı buraya yakın ülkelerden gelen birçok müşterimiz var. Müşterilerimizi başta Türkiye olmak üzere Akdeniz ülkelerine yönlendiriyoruz. Türkiye'de yat turizminin gelişmesine çok katkımız oluyor" dedi.

Özellikle son yıllarda Almanya ve Almanca konuşulan Avrupa ülkelerine yönelik yat kiralama sistemini geliştirdiklerini ifade eden İnceören, "Türkiye'de de yat kiralama sistemini geliştiriyoruz. Türkiye'de son yıllarda yat ehliyeti alanların sayısında artış kaydedildi. Türkiye'nin sahilleri Akdeniz ülkelerinin sahillerinden çok daha iyi. Ancak bu alanda devletin yardımı çok az. Bu sektör yeteri kadar devlet tarafından önemsenmiyor" diye konuştu.
Almanların yat turizminde genelde Türkiye'yi tercih ettiklerini de kaydeden İnceören, "Fransız ve İngiliz turistler daha çok Yunanistan'ı tercih ediyor. Halbuki Türkiye'deki tarihsel kalıntılar Yunanistan'la rekabet edebilecek düzeyde. Eskiden Türkiye'yi tanıtabilmek için broşürler dağıtırdık. Şimdi buna gerek kalmadı. Çünkü Türkiye'nin bu mükemmel yat turizmi artık dışarda da çok iyi biliniyor" dedi.

AA