Nükleer Atık Konvoyuna Dev Protesto


Almanya'nın Gorleben Nükleer Atık Deposuna İlerleyen Trenin Yolu, Protestocular Tarafından Sık Sık Kesiliyor.

Almanya'nın Gorleben nükleer atık deposuna ilerleyen trenin yolu, protestocular tarafından sık sık kesiliyor. Tren güzergâhında protestocular ile polis arasında arbede yaşandı, en az 12 kişi yaralandı.
Fransa'dan aldığı yaklaşık 123 tonluk nükleer atığı Almanya'nın kuzeyindeki Gorleben nükleer atık deposuna taşıyan tren, yoğun protestolar nedeniyle gecikmeli olarak seferini sürdürüyor.
Yaklaşık 50 protestocunun bu sabah güzergâh üzerindeki Morschen kasabasında bir köprüde düzenlediği eylem, nükleer atık taşıyan trenin 2,5 saat beklemesine yol açtı.
Tren yolu güzergâhında polisle çatışan gruptan 12 kişi yaralandı. Polis, raylara zarar vermek isteyen grubu biber gazı kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kendini demiryoluna zincirlemek isteyen yaklaşık 16 çevreci ise gözaltına alındı.
Protestolar şiddetleniyor
Nükleer atıkları taşıyan özel konteynırlar, Gorleben deposuna 20 kilometre uzaklıktaki Dannenberg istasyonuna ulaştıktan sonra burada kamyonlara yüklenecek. Polis karayolunda geniş güvenlik önlemleri alırken, protestocular yolu işgal ederek atık sevkiyatını durdurmayı hedefliyor.
Dün Gorleben kentinde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı protestoların bugün daha da büyümesi bekleniyor.
Güzergâh üzerinde yaklaşık 16 bin polis görev yapıyor. Aşağı Saksonya Eyaleti Emniyet Müdürü Hans-Werner Wargel, otonom grupların protesto gösterilerini şiddet eylemlerine dönüştürmesinden endişe ettiklerini söyledi.
Hükümete tepki büyük
Almanya'da önceki hükümet döneminde alınan karar, 2020 yılında tüm nükleer santrallerin kapatılmasını öngörüyordu. Ancak Angela Merkel liderliğindeki muhazakar-liberal koalisyon hükümeti, nükleer santrallerin kullanım sürelerini ortalama 12 yıl daha uzattı. Bu karara tepki gösteren çevreciler için son nükleer atık sevkiyatı daha da önem kazanmış durumda.
Eylemciler, Gorleben kentindeki nükleer atık deposunun artık kapatılmayacağı, kalıcı bir tesise dönüşmekte olduğu endişesini taşıyor. Fransa'dan gelen nükleer atıkların, bugüne kadarki en tehlikeli radyoaktif atıklar olduğunu belirten çevreciler, Gorleben tesisinin bunların depolanması için uygun yer olmadığını vurguluyor.
Kamuoyu anketleri, Alman halkının büyük bölümünün nükleer enerjiye olumsuz baktığını gösteriyor. Almanya halen enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 23'ünü, ülkedeki 17 nükleer reaktörden sağlıyor.
© Deutsche Welle Türkçe
DW/AFP/Dpa, AŞ/BK (Deutsche Welle) 07.11.2010 13:08