DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Bu millet artık sizden bıktı. Artık siz gideceksiniz. Hemen erken seçim kararı alın ve ülkeyi germekten vazgeçin'' dedi.

Kastamonu'da Hüsnü Tandoğan Spor Salonu'nda DSP İl Kongresi'ne katılan Zeki Sezer, yaptığı konuşmada, AK Parti iktiranın rejimi adım adım tehlikeye soktuğunu öne sürdü. AK Parti'nin projesine adım adım yaklaştığını iddia eden Sezer, iktidarın önce Başbakanlığı, TBMM Başkanlığını ve sivil toplum örgütlerini ele geçirdiğini öne sürerek, ''Şimdi de Cumhurbaşkanlığını ele geçiriyorlar'' dedi.

''Türkiye'de bunlara birinin 'dur' demesi lazım'' diyen Zeki Sezer, şöyle devam etti: ''Abdullah Gül'ü, 'Kayıp Trilyon Davası' hala ortadayken aday gösterebiliyor sayın Başbakan. Yargı, görevini laik Cumhuriyeti koruma adına yapmaya çalışıyor. Gerginliği tırmandırıyorlar. Milyonlar miting yaptı, Tayyip Erdoğan aday olmasın diye. Ancak Abdullah Gül aday gösterildi. Uzlaşın diye bas bas bağırdık, (Uzlaşmam) dedi, ne oldu? Meclis Başkanı tetiği çekiverdi.

İnsanları dindar, dinsiz diye niye ikiye bölüyorsunuz? Bu ülkede sadece siz mi dindarsınız? Bu toplumun için laikliğin vazgeçilmez olduğunu hala anlayamadınız mı? Laiklik, en çok İslamiyete yakışır. Diğer dinlerde olduğu gibi ruhban sınıfı yok İslamiyette biz affımızı Allah'tan dileriz. Dini siyasete alet etmeyin, ülkeyi germeyin, tez vakit hemen vatandaşın önüne sandığı koyun. İnsanları başı açık-kapalı diye ayırmayın.''

-''LAİKLİK EN ÇOK İSLAMİYETE YAKIŞIR''-

AK Parti iktidarının gerginliği tetiklediğini öne süren DSP lideri Sezer, ''İktidar, gerginlik yaratarak, hayalindeki sistemi kurmaya çalışıyor'' dedi. Dinin, toplumun her şeyi olduğunu ama laikliğin de toplumumuz vazgeçilmezleri arasında yer aldığını vurgulayan Zeki Sezer, ''İnsanımızın dinini, inancını ticarete ve siyasete alet ediliyorlar. Bizim insanımız laikliğe, cumhuriyete ve Atatürk'e sonuna kadar bağlıdır'' diye konuştu.

-''HEMEN ERKEN SEÇİM KARARI ALIN''-

Konuşması sırasında salonda bulunan kadınlara dönerek, ''Bakın DSP'nin Kastamonu Kongresi'ne. Salonun yarısı kadın ve başı kapalı. Ne var bunda?'' diyen Zeki Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu millet artık sizden bıktı. Artık siz gideceksiniz. Hemen erken seçim kararı alın ve ülkeyi germekten vazgeçin. Siz bakmayın Abdullah Gül'ün güler yüzüne. O Tayyip'ten çok daha tehlikeli. Kimse O'nun gülen yüzüne kanmasın.

Gül masum değil. Bu ülke tek partiyle yönetilemez.'' İnanan insanların, seçimde AK Parti'yi sandığa gömeceğini öne süren Sezer, ''Bir kere mağdur rolü oynadınız, sakın bir daha bu milletin size inanmasını beklemeyin. Kendinizi mağdur göstermeye çalışmayın. (Ben değiştim) dedin, değişmediğini bu millet açık ve net bir şekilde gördü. Türkiye karanlığa gidiyor. Türkiye'yi rayından çıkartmak isteyenler var. Bölücülere çanak tutmak isteyenler var'' diye konuştu.

-DSP İÇİN ZONGULDAK VE KASTAMONU'NUN ÖNEMİ-

DSP olarak bu yıl ilk kongrelerini Zonguldak'ta, son kongrelerini de Kastamonu'da yaptıklarını belirten Zeki Sezer, 81 ilde yaptıkları genel kurullarda büyük bir coşku yaşadıklarını belirtti. Sezer, konuşmasını şöyle tamamladı: ''DSP'nin 1999'lu yıllardaki heyecanını yakaladık. Partimiz artık kabına sığmıyor. Bu heyecanı bu inancı kim durduracak merak ediyorum. Bizim kavgamız, işsizlik, bizim kavgamız fakirlik, bizim kavgamız eğitim, bizim kavgamız ekmek içindir.''

Kaynak : AA