Almanya'da İslam Dersi Atağı
Yeşiller Partisi, Eyaletteki Okullarda İslam Dini Derslerinin Başlatılması İçin Harekete Geçti.

Yeşiller'in KRV Başkanı Monika Düker, derslerin 2011/12 sömestrinden itibaren başlatılabileceğini belirtti.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nde azınlık hükumetinin ortaklarından Yeşiller Partisi İslam dini derslerinin başlatılması için çalışmalar başladı. Partinin KRV teşkilatının Başkanı Monika Düker, eyaletteki okullarda 2011/12 sömestriyle birlikte İslam din derslerinin verilmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

ANLAŞMA SAĞLANABİLİR

Westdeutsche Allgemeine Zeitung'a (WAZ) verdiği demeçte İslam Konferansı'nda yapılan önerileri dikkate aldıklarını belirten Düker, dört büyük İslami kuruluşun da yer aldığı bir kurul aracılığıyla İslam din derslerinin müfredatının belirlenebileceğini ifade etti. İnanç merkezli ve Almanca olacak şekilde bir İslam din dersinin şu ana kadar kabul görmediğinin de altını çizen Düker, "Ortak noktayı bularak İslam din dersini veren ilk eyalet olma şansını elde edebilirizö diye konuştu.

Kanada MODELİNİ TALEP ETTİLER

Öte yandan geçtiğimiz Pazar günü bir toplantı gerçekleştiren Yeşiller KRV Teşkilatı, eyalette eğitimli yabancıların çalışma ve oturum izinleriyle ilgili engellerin kaldırılması talebinde bulundu. Mevcut krıterlerin zorluğu nedeniyle geçtiğimiz yıl eyalette sadece 100 yabancının göç hakkı elde ettiğini belirtilen toplantıda, şart koşulan yıllık gelir miktarının azaltılması ve Kanada'daki gibi puan sistemine geçilmesi fikri benimsendi.

Tolga GÜRSOY / DÜSSELDORF - DHA
TG (GE) (Doğan Haber Ajansı)