Avrupa Birliği cephesinden ilk açıklamayı ise AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn yaptı. Rehn, "Cumhurbaşkanlığı seçimi TSK için bir demokrasi sınavıdır. TSK demokrasiyi seçilmiş hükümete bırakmalı" diye konuştu.

Rehn, "Türk ordusunun profesyonelliğine ve uluslararası barış gücü misyonlarına değerli katkısına saygı duyduklarını" belirterek, "Fakat AB üyesi olmak isteyen bir ülkede demokratik işleyişe müdahale etmemeleri gerektiğini bilmeleri gerekiyor" dedi.

Rehn, "bu açıklamanın zamanlamasını oldukça şaşırtıcı ve garip bulduğunu" söyledi.

Rehn, AB'nin "laik demokrasi"nin yüksek öneminin farkında olduğunu vurgulayarak, "fakat aynı zamanda demokrasiye ve demokratik yollarla seçilmiş hükümetin sorumluluğuna saygının" AB'nin temel değerleri arasında olduğuna dikkat çekti.

Olli Rehn, demokrasiye saygının Türk ordusu için "test oluşturduğunu" belirterek, "askerin demokrasiye ve demokrasi oyunundaki rolüne saygı göstermesi" gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB), Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamanın geç saatlerde yapılması nedeniyle resmi açıklama yapmakta gecikti. Ancak Türkiye’yi yakından izleyen AB yetkilileri, açıklamanın tonu ve zamanlamasını eleştirerek, demokratik ilkelere bağlılık çağrısı yaptılar.
Askerin rolünü algılama konusunda Türkiye’deki bakış açısından farklı bir yapıya sahip olan AB yetkilileri, vurgularını özellikle bu role odakladılar. Açıklamanın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından gelmesine dikkat çeken AB çevreleri, tonu da göz önünde alındığında bu bildirinin süreci etkileme potansiyeline sahip olduğunun söylenebileceğini dile getirdiler.
Demokratik sürece saygı gösterilmesi ve Türkiye’nin sorunu demokratik ve anayasal ilkeler çerçevesinde sonuçlandırması gereği de AB yetkililerinin altını çizdiği unsurlar arasında yer aldı. AB’nin, açıklamaya ilişkin resmi bir tepki verip vermeyeceği ise bugün netleşecek. Bu kararın alınması halinde resmi tepkinin AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından yapılması öngörülüyor.


Kaynak : AA