Kıbrıs Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 20 yıl boyunca Rum kesiminden bedava elektrik aldıklarını belirterek, Rumların elektiriği kesmesi ile akılları başına geldiğini açıkladı.

Kıbrıs Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 20 yıl boyunca Rum kesiminden bedava elektrik aldıklarını belirterek, "Bedava sirke baldan tatlıdır misali Rum kesiminden elekrik aldık. Rumlar elektriğimizi kesmeye başlayınca kendi elektriğimizi üretme gereğinin önemini anladık" dedi.

Kıbrıs'ta 30 milyon euro harcanarak yapılan Teknecik santralinin 70 megawatlık ek tesisi Kıbrıs Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla hizmete açıldı.

Tesisin açılışında konuşan Soyer, Rum kesiminden eletrik almaları nedeniyle rehavete kapıldıklarını belirterek, Rum kesiminin elektiği kesmeye başlamasıyla birlikte elektrik üretiminin önemini anladıklarını söyledi. Soyer, 20 yıl boyunca bedava elektrik aldıklarını hatırlatarak, "Beleş sirke baldan tatlıdır derler. Aslında müshil almış gibi olur. 20 yıl yattık. Başımıza neler geldiğini acı faturayla gördük. Balı da bol bulup kaşık kaşık yediğinde insan mide fesatı olur. Şimdi de elektrik var diye bol bol kullanmayıp tasarruf yapmalıyız" dedi.
"Politik yaşamımda hiçbirşeyden çekmedem elektrikten çektiğim kadar" diyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

RUMLAR KESİNCE 9 AYDA BİTİRDİK

"Elimizde iki küçük santral vardı. Bakıma muhtaçlar. Rum tarafı elektrik kesiyor. 20 yıl bedava elekrik verdiler, aniden kestiler. Parayla verin dedim vermediler. Biz de sebatla bu santralı 9 ayda bitirdik. Şimdi sorun kökten çözme notkasına geldik."
Soyer, Kıbrıs Elektrik KurumU yetkililerini de uyararak, kullanılan elektriğin bedelinin tahsil edilmesini isteyerek, "İçim kan ağlasa da elektrik parasını ödemeyene tedbir almazsanız sizi suçlu sayarım" diye konuştu.

Kıbrıs Maliye Bakanı Ahmet Uzun da santralın, vatadaşlardan kilovatsaat başına 2 kuruş kesilerek oluşturulan fon ile Türkiye'nin katkılarıyla yapıldığını söyledi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da açılan santralın, Kıbrıs'ın kurulu elektrik gücünün üçte birine denk geldiğini belirterek, Kıbrıs'ın elektrik sorununun artık çözüldüğünü söyledi.

YAVRU VATANA ADSL

KKTC ile Türkiye'nin, enerji, altyapı ve iletişim alanlarında işbirliği yaptığına dikkat çekerek, PTT'nin otomasyon altyapısının Kıbrıs'ta kurulacağını ve yavru vatana geniş bant internet hizmeti verileceğini ifade etti. Yıldırım, ADSL'de 60 bin portluk kapasitenin KKTC'de hizmete verileceğini kaydederek, havacılık alanında da işbirliği olduğunu kaydetti.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Kıbrıs üç yılda yüzde 53 büyüdü. Daha geniş havaalanına, yollara, daha fazla eletriğe ve limanlara ihtiyacı var. Türkiye'de hangi projeyi başlatıyorsak Kıbrıs'ta da aynı projeyi başlatıyoruz. Kıbrıs ve Türkiye kalkınmasını birlikte yürütecek ve muasır medeniyetler seviyesine beraber ulaşacaktır" diye konuştu.

Kaynak : AA