Uslup belirgin bir şekilde sertleşti, tam olarak söylemek gerekirse kötü niyetli bir hal aldı.

FRANKFURTER RUNDSCHAU: NEFRET DALGASI


--Almanya’da Müslüman Düşmanlığı Giderek Artıyor... Saldırılara İlişkin İstatistikler Eksik--

Üslup belirgin bir şekilde sertleşti, tam olarak söylemek gerekirse kötü niyetli bir hâl aldı. Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat, artık Almanya’da Müslüman düşmanlığının arttığını bizzat hissediyor. Bunun nedeni sadece organizasyonuna gönderilen nefret mailleri değil. Facebook’ta Kolat’ın şahsına karşı da “parazit” ve “halka zarar veren böcek” gibi ifadelerle mücadele ediliyor. Ve daha şimdiden 100’ü aşkın Facebook kullanıcısı kendisinin “koşulsuz bir şekilde sınır dışı edilmesini” talep eden bir sayfaya üye olmuş durumda. Bunun arkasında ise öncelikle İslam ve Müslümanlar karşıtı provokasyonda bulunmasıyla dikkat çeken sağ popülüst Pro NRV grubundan Franz-Herbert Schneider bulunuyor.

Kolat’ın analizi, “yok edilmeniz yakındır” gibi mailler aldıklarından söz eden Almanya Müslümanlar Merkez Konseyinin görüşüyle geniş ölçüde örtüşüyor. Ancak, TGD Başkanını “bu tür aşağılamaların altında eskiden olduğundan farklı olarak bunu yapan kişilerin isim ve soyadlarının açık bir şekilde yazılı olması” endişelendiriyor. Kolat, “Bazı ifadeler cezai takibat gerektirebilecek olmasına rağmen insanlar kendilerini güvende hissediyorlar.” diyor.

Giderek artan tahrikle birlikte Müslümanlara saldırı sayısı da artıyor. Bunun sıklaşan İslami terör uyarılarına verilen adi bir yanıt mı olduğunu söylemek zor. Müslüman kökenli göçmenler arasında her hâlükârda korku artıyor, öncelikle de Berlin’deki Şehitlik Camisi’ne hafta sonu yapılan tarzda saldırılar sonrasında... Bu, ibadet evine kısa süre içerisinde yapılan dördüncü saldırıydı. Kolat, “bu tür saldırıların artabileceğinden” endişeleniyor.

Kendisi ve İslam’ın temsilcileri, Almanya’da İslam düşmanlığı zihniyetinde güçlü bir artış yaşandığı kanıtlanmasına rağmen, bunu engellemek için çok somut katkılarda bulunamıyorlar. Kolat’a göre, bu alanda büyük bir eksiklik yaşandığı şimdi kendisini gösteriyor. Kolat, “Müslüman düşmanlığı motifli suçlara ilişkin rakamlar hiç kimse tarafından toplanmıyor.”diyor. Anayasayı Koruma Teşkilatları gerçi aşırı sağla ilgili istatistiklerinde yabancılar ile yabancı düşmanlığı ve Yahudi düşmanlığı motifli suçları birbirinden ayırıyor, ancak Müslüman düşmanlığı bu istatistiklerde yer almıyor. Kolat, bunun derhâl değişmesi gerektiğini talep ederek, “güvenlik makamları tarafından Müslüman düşmanlığı motifli suçların istatistiği sistematik bir şekilde yapılmalıdır.” diyor.

Bu aşamaya gelinceye kadar biraz daha zaman geçecek gibi gözüküyor. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatında bununla ilgili bir düşünce yok. Federal Kriminal Dairesi bu “siyasi meselenin” Federal İçişleri Bakanlığının yetkisinde olduğuna işaret ediyor. Ancak gazetemiz baskıya girinceye kadar bu Bakanlıktan bir yanıt gelmedi. Kolat ise talebini her hâlükârda Alman İslam Konferansı’na götürmek istiyor. Orada, İslam’a karşı önyargılar konusunda, konuya adının verilmesi dışında henüz pek ilerleme sağlanamadı. Konuya verilen ad ise “Müslüman düşmanlığı”.

--Müslümanlara Karşı Şiddet--

Müslüman düşmanlığı motifli olaylar sistematik olarak kayda alınmadığı için, genel bir değerlendirme mümkün değil. Öne çıkan bazı başlıklardan örnekler şöyle:

Mart 2009’da iki erkek kardeş, Stadtallendorf’da bir camiye molotof kokteylli saldırıda bulundu. Militaria taraftarları mahkemede, bir futbol maçından sonra duydukları hayal kırıklığını gerekçe olarak gösterdiler. Hâkimler tecilli ceza verdi.

Temmuz 2009’da Dresden’deki bir mahkeme salonunda Mısırlı Marwa El Sherbini acımasız bir şekilde bıçaklandı. Fail, daha öncesinde bir çocuk oyun parkında Mısırlı kadına “İslamcı” diye hakaret ettiği için sanık sandalyesinde oturan şahıstı. Olayın arkasında ırkçı motif olduğu kamuoyunda günlerce konu edilmedi. Öldürülen kadın için dikilen anıta Ağustos 2010’da iki kez zarar verildi.

İlkbahardan bu yana Berlin’deki Şehitlik Camisi’ne dört kez saldırıda bulunuldu. Sonuncusu, İslam’ın en büyük dinî bayramı olan Kurban Bayramı’ndan hemen sonra gerçekleşti.
Kaynak: Frankfurter Rundschau