Türkiyenin nasıl bir ateş çemberi içerisinde bulunduğunu anlamak için ülkemizde emelleri olan oyun kurucuların faaliyet alanlarını iyi tespit etmek gerekir..
Çok uluslu gizli servisler,oyunu kuracakları bölgelerde ,kılcal damarlara” nüfuz edrek işe başlıyorlar..

Örneklere bakalım..

Şimdi Amerikan Kürt Bilgi Ağı’nı (American Kurdish Information Network - AKIN) tanıyalım. Washington temelli bir başka yapı. Başkanı Kani Gulam kod adlı Abdülkadir Gündüz. Diyarbakır doğumlu. 1980 yılında CIA tarafından Nimet Gündüz adına düzenlenmiş sahte pasaportla Kanada’ya gitti. 1982 – 1985 arası Toronto Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler Bölümü’nde okudu. Bu dönemde üniversite içinde küçük Birleşmiş Milletler modelinde Kürdistan temsilciliği bile yaptı! Aynı dönemde CIA ana karargâhında eğitim görmek maksadı ile mülakat için 6 kez Amerika’ya girdi.

Deşifre olmamak için sık sık kimlik değiştiriyordu. İlk olarak Barry Citron daha sonra Serena Citron kimliği ile yaşamaya başladı. 1993 yılında ise Kani Gulam kimliğini aldı. 1993 yılında CIA’in emri ile AKIN’ı kurdu. Türkiye karşıtı faaliyetlerde yardımcı olmak üzere CIA ona iki yardımcı verdi. Bunların özelliği üniversite yıllarında Kürtler üzerine eğitim görmüş olmalarıydı, bunlar Jennifer L. Carnahan ve Carrie Donovan’dır.

Kimliği deşifre olunca siyasi iltica talebinde bulundu ve senatör Robert Filner tarafından Türkiye’nin siyasi baskısı bahane gösterilerek savunma yapıldı ve kabul edildi. Filner Yahudi kökenlidir, İsrailli politikacı Ehud Barak’ın akrabasıdır.

AKIN’ın birde Leyla Zana’ya özgürlük kampanyası vardı. Eski Başkan Clinton’a bu konuda çok uzun ve Türkiye’yi yerden yere vuran bir dilekçe göndermişlerdi. Bu dilekçenin altında ise pek çok senatöründe imzası vardı. Bazıları Gary Ackerman (Yahudi) ,Howard Berman (Yahudi), Michael Bilirakis (Rum), Benjamin Gilman (Yahudi), Michael Pappas (Rum).

Geçelim Amerikan Kürt Merkezine (American Kurdish Center). Virginia eyaletinde 1998 yılında kuruldu. Başındaki isim Barbara Anne Lakeberg Dridi. CIA tarafından sağlanan burslarla Amerika ve Norveç’te Kürtler üzerine özel eğitildi. İngilizce dışında Fransızca, Norveççe, Almanca, İsveçce, Arapça ve Kürtçe dillerini iyi derecede konuşabilen tam bir uzman.

Amerikan Kürt Merkezinin görevi Amerika’ya yerleşen Kürtlere yardımcı olmak, yetenekli gördüğü Kürtleri CIA adına devşirmektir. Bunların dışında Kürdistan’da iş yapacak Amerikan şirketlerine İngilizce bilen elemanda yetiştiriyor. Fairfax,Virgina’da bulunan merkezin içinde Kürtçe kitaplardan oluşan bir kütüphane,Kürt tarihi ve folklorunu tanıtan bir Kürt müzesi de bulunmakta. 1998’de yapılan merkezin açılış törenine Mesud Barzani’de katılarak burada Özgür Kürdistan’ın kurulması için Amerika’nın gösterdiği yardımlar içim teşekkürler etti!
Kaynak: haber365 / BEHİÇ KILIÇ